Cuma , 25 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / İnternet Ticareti

İnternet Ticareti

Günümüzde internetin geldiği noktada ticaret de hızla internet üzerinden yayılıyor. Artık büyük küçük her firma bu işe girmeye çalıştığı gibi bireysel kullanıcılar da aracı siteler (sahibinden, gittigidiyor vs.) sayesinde satışlar yapıyorlar.

Siz de internet ticareti yapmak istiyorsanız birkaç öneri sunayım size. İnternetten ticaret yapan biri olarak bu tavsiyeleri dinlemeniz doğrultusunda başarılı olacağınıza inanıyorum.

A. Yapacağınız işi Belirleyin

Bugüne kadar günlük yaşamda ayakkabıcılık yaptığınızı varsayalım. İnternetten ayakkabı satma zorunluluğunuzun olduğunu düşünmeniz büyük bir hatadır. Tabi ki internetten ayakkabı satabilirsiniz. Fakat neden daha çok kâr yapacağınız bir işe yönelmeyesiniz ? Bildiğim iş diye internette o işi yapmanız pek doğru değil. İnanın bildiğiniz hiçbir şey internette işinize yaramayacak. Yıllarca olan tecrübeniz size fayda vermek yerine zarar verecektir. Çünkü bazı kalıplardan kurtulamazsınız ve o kalıplar da ticaretinize etki eder. İnternet ticaretinde ön araştırma yapın. İnternette revaçta olmayan meslekleri araştırıp onun üzerine çalışmalar yapılmalı.

B. İyi Bir Domain Satın Alın

Projenizi belirledikten sonra iş iyi bir domain satın almaya kalıyor. Örneğin hediye satışı yapan bir site kuracaksınız. hediye.com gibi bir domain mükemmel bir seçim olur. Fakat %99 ihtimal domain daha önce tescillenmiştir. Bu domaini tescil eden kişi ile görüşmeniz durumunda ise size 10.000 $ gibi uçuk bir rakam teklif edebilir. Ama siz projenize inanıyorsanız gerçekten bu paraya değer.  Bugün Google’da hediye kelimesi ortalama 400.000 kez arattırılıyor aylık. hediye.com domaini sizde olsa Google’da 1. sıra için en iddialı kişi olacaksınız. En az aylık 150bin müşteriyi sayfanıza çekeceksiniz. Artık işiniz o kişilere ticaretinizi sunmakta.

C. İyi Bir Alt Yapı Kurun

Güzel bir domain aldıktan sonra yapılacak iş güzel bir e-ticaret yazılımı satın almak. Piyasada bir çok firma mevcut. Eğer çok profesyonel düşünüyorsanız özel yazılım yaptırabilirsiniz. Fakat özel yazılımlar bazen bir servete mal olabilir. (50.000 – 100.000 TL istenen özel hizmetler mevcut) Fakat paket çözümler ile (1.000 – 10.000 TL arası çözümler) sizin işinizi görecektir. 1.000 TL altı sitelerde pek tavsiye edilir sistemler değil.

D. Kaliteli İçerik Girin

İşte projede en can alıcı noktalardan bir çok internet sitesi bu bölümü hiç mi hiç önemsemiyor. Ama bana göre kaliteli bir domain seçiminden sonra en önemli nokta. Çünkü siz burada müşteriye pazarlama yapıyorsunuz. Bunu hiç unutmayın. Ürün sayfasında yüzyüze iken müşterinizi etkilemek için söylediğiniz her şeyi burada ürün sayfasına yazın. Müşterinin sayfaya girince aklında en ufak soru kalmamalı. Ürün Resimleri ve varsa Ürün Videoları ile ürün sayfası içeriğini zenginleştirin. Böylelikle siz gece uyurken 02:00 gibi bir saatte bir sipariş alabilirsiniz. Ama hiçbir özellik olmaz ise kişi soru sormak için yarını bekler. Yarın da size telefon açmayı unutur. Böylelikle müşteriyi de kaybetmiş olursunuz.

İnternet Ticareti ile anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Sormak istedikleriniz olursa yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.476.080


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.