Pazar , 8 Aralık 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / İnovasyon Nedir ?

İnovasyon Nedir ?

İnovasyon kelimesi ingilizcedeki Innovation kelimesinin okunuşu olarak yazılmasıyla oluşur.

İnovasyon kelime olarak değişiklik anlamına gelmektedir. Genelde ticari amaçla kullanılan bir terimdir.

Ülkemizde genelde profesyonel pazarlama oldukça az. 10 adet ürünle milyonlarca dolar para kazanan firma sayısı oldukça az. Bizde ne kadar çok mal çeşiti olursa o kadar fazla mal satarız mantığı hakimdir. Oysa bir mala gerekli enerji harcanmadığından o maldan maksimum verim alınamaz. Çok aşırı çeşit olduğundan dolayı da inovasyon bizler için pek gerekli değildir.

Şimdi şöyle düşünelim. Biz zeytinyağı üretimi yapan bir firmayız. Kaliteli üretim yapıyoruz. 4 tip zeytinyağımız var. Varımız yoğumuz bu. Bu ürünü klasik şişelerde satarız. Ama bir yere kadar satarız bir değişim gerekiyor. Mesela her sene yeni şişeleme yapılabilir. Ürün yanında küçük bir zeytinyağı şişesi verilebilir sofrada kullanmak için. Zeytinyağı yanında zeytinyağlı sabun verilebilir. Bunun gibi değişimler tüketicinin tüketim oranını artırır.

İnovasyonun bir çok çeşiti var.

Ürünlerde İnovasyon
Hizmet Alanında İnovasyon
Pazarlamada İnovasyon
Organizasyonda İnovasyon

Bunlara detaylı değinmeyeceğim. Bu konuda inovasyonun faydasından bahsedeceğiz.

Değişim insanların oldukça beğendiği bir durumdur. Değişimler körelen ilgileri geliştirir. Aynı, durağan şeyler zamanla sıkıcı olabilir. O yüzden sürekli bir değişim içinde olmak iyidir. Değişim yaparken de mevcutun üstüne bir şeyler katarak değişim yapmak gerekir. Mevcutu komple kaldırıp yeni bir şey yapmak yanlış olur.

Mesela bir Ülker ve bir Eti markasına bakalım. Aynı çikolatayı bizlere yıllardır satıyorlar. Belirli aralıklarla kaplarını yeniliyorlar. Bu satışı artırdığı için bunu yapıyorlar. Bu konuya oldukça dikkat edilmeli diye düşünüyorum.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.429.755


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.