Pazar , 25 Ağustos 2019
Güncel
Anasayfa / İnternet / ilkvahiy.net’te Sorun Kısmen Çözüldü

ilkvahiy.net’te Sorun Kısmen Çözüldü

Selamün Aleyküm Arkadaşlar,

ilkvahiy.netteki sorunu şükür çözdük. Şu an ayakta zor duruyorum ve dün gece hiç uyumadım 🙁 9 günlük veri kaybımızla sitemizi kurtardık. Tabi sıkıntılar bununla bitmedi. Üye avatarları, üye albümleri, sitemizde bir çok resim logo vs. gibi ftp’de duran dosyalar da gitti.Üyelerin tekrar avatarlarını yüklemesi gerekmektedir. Şu an sistemi düzenledik diyoruz. Fakat şu an bilemediğimiz bir çok sorun olduğuna eminim. Bu sorunları nasıl çözeceğiz diye soruyorsanız bunda en önemli pay sizdedir. Meydana gelen hataların hepsini liste halinde bana vermelisiniz.

ilkvahiy.net’te sistem değişikliğine gidildi

ilkvahiy.net’te sistem değişikliğine gittik arkadaşlar. Gereksiz SQL sorguları ilkvahiy.net’in bağlı bulunduğun sunucuyu çok zorladı. Sunucumuzun harddiski yandı. Ve artık kurtarılamayacak.

Sitemizdeki Köklü değişiklikler

1. Video Sayfamız kaldırıldı

2. Portal Kaldırıldı

3. http://forum.ilkvahiy.net olan forum adresimiz artık http://www.ilkvahiy.net olarak yayına devam edecek.

4. Doğum günü ve Takvim gibi eklentiler kısıtlandırıldı.

5. Sitemizin butonları Vbulletin varsayılanlarına dönderildi.

6. Bir çok eklenti silindi.

7. Oyun bölümü kaldırıldı.

Bunlar ile ne amaçlandı ?

Gereksiz SQL sorguları kaldırılarak sistemimizin daha hızlı ve performanslı çalışması sağlandı. Buna ek olarak sizin görmediğiniz geri planda çalışmalar yapıldı.

ilkvahiy.net’te böyle bir sıkıntı tekrar yaşanır mı ?

Kusurlu olan insanoğlu var olduğu sürece böyle sıkıntılar olabilir. Bizlere düşen fazla önlem almak ve biz bunu aldık. Nasıl bir önlem aldık. Kısaca anlatayım. Ana server haricinde 2 tane server daha kiraladık. Her gece günlük,haftalık ve aylık olmak üzere sistem yedekler alacak. 1 yedek servera kopyalayacak. O serverda aynı gün 2. servera kopyalama yapılacak. Firmamız da 2 güne bir harici harddiske yedeğimizi alacak. Ayrıca yedek servera ben de erişiyorum. Ben de sık sık yedek alacağım. Yani 4 yedekle çalışacağız. Bu önlemler sonucunda inşaallah tekrar sıkıntı yaşamayız. Selametle…

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.410.648


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.