Çarşamba , 24 Temmuz 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Haber / İlhan Selçuk Öldü

İlhan Selçuk Öldü

Cumhuriyet Gazetesinin başyazarı İlhan Selçuk 85 yaşında yaşamını yitirdi. Ergenekon Davası sürecinde içeri de giren Türk Basınının tanınan yazarlarından biriydi de.

İki kardeşin arka arkaya ölmesi de Cumhuriyet Gazetesini daha da üzdü. İlhan Selçuk Cumhuriyet Gazetesinde adeta bir patron edasında çalışan bir yazardı. Gazetede ayrı bir yeri ve ağırlığı vardı. Cumhuriyet Gazetesi bundan sonra neler yapacak ve nasıl şekillenecek hep birlikte göreceğiz.

İlhan Selçuk Kimdir ?

İlhan Selçuk’tan bahsettik. Belki bilmeyen arkadaşlar vardır diye biraz İlhan Selçuk’tan bahsedelim.

İlhan Selçuk 1925 yılında Aydın’da doğdu. 1950 yılında İstanbul Üniversite’sinin Hukuk Fakültesi Bölümünü bitirdi. Avukatlık yapsa da gazeteciliğe ayrı bir ilgisi vardı. Matbaacılık, dergi ve gazete yazarlığı gibi işler yaptı.

İlk kez 41 Buçuk adlı Mizah Dergisinde yazmaya başladı. 1963 yılında da Cumhuriyet Gazetesinde yazmaya başladı. Günümüze kadar da bu serüven devam etti. İlhan Selçuk ayrıca bir kitap yazarıydı. Güzel Amerikalı (1976), Uzak Komşu Rusya’dan Gezi Notları (1967) kitaplarını yazdı.

Mustafa Kemal’in Saati’nde belgesel yazılarını derledi. Yüzbaşı Selahattin’in Romanı adlı iki ciltlik bir roman da yayınladı.

Ayrıca Sovyetler, İran, Amerika İzlenimleri, Yeni Kırallar Yeni Soytarılar, Ağlamak ve Gülmek, Düşünüyorum Öyleyse Vurun, Görülmüştür, Ziverbey Köşkü ve Japon Gülü gibi kitaplara da imza atmıştı. Son bir buçuk yıl içinde ismi Ergenekon davasıyla da gündeme gelen Selçuk 21 Haziran 2010’da, 85 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: Haber Türk

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.404.649


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.