Pazartesi , 18 Haziran 2018
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Hz. Eyüp’ün Duası

Hz. Eyüp’ün Duası

Hz. Eyüp’ün Duası, Hz. Eyüp’ün Duaları, Hz. Eyüp’ün Hastalığı, Hz. Eyüp’ün Sabrı

Selamün Aleyküm Arkadaşlar

Bugünkü konumuzda inşaallah Hz. Eyüp’ü işleyeceğiz. Bu mübarek şahsın hayatı, çektiği sıkıntıları ve bu sıkıntılara karşı nasıl mukabale ettiğini göreceğiz. Dua’nın ehemmiyetini anlamış bu mübarek şahıs, Peygamberimiz(a.s.m)’in “Mü’min’in silahı duadır.” sözünü tasdik edercesine bütün zorluklara dua ile göğüs germiştir.

Bildiğiniz üzere Hz. Eyüp’ün çok ağır bir hastalığı vardı. Bu hastalık onu içten içe eritiyordu. Ama o hiç bir zaman şikayet etmedi. Ta ki ne zaman hastalık onun diline ve kalbine tesir etmeye başladı. O zaman kendi nefsi için değil zikr-i ilahi için Allah şöyle dua etti

Hz. Eyüp’ün Duası Arapça Metin
رَبِّ اَِنّىِ مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَالرَّاحِمِينَ

Hz. Eyüp’ün Duası Latince Yazım

Rabbi inni messeniyeddurru ve ente erhamürrahimin

Hz. Eyüp’ün Duası Türkçe Meali

Ya Rabbi zarar bana dokundu. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin. Bana da merhamet eyle yarabbi.

Kur’an-ı Kerim’de Hz. Eyüp

Nisa Suresi 163: Gerçekten biz sana, Nuh’a ve ondan sonra gelen bütün peygamberlere vahyettiğimiz gibi vahyettik. İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a, torunlarına, İsa’ya, Eyyub‘a, Yunus’a, Harun’a ve Süleyman’a da vahyettiğimiz ve Davud’a Zebur’u verdiğimiz gibi.

Sa’d Suresi 44: Bir de: “Elinle bir demet al da onunla(Eşine) vur; yemininde durmamazlık etme.” dedik. Gerçekten Biz onu sabırlı bulduk; ne güzel kul! Hakikaten o bir evvabtır (daima Allah’a yönelmektedir).

Sa’d Suresi 41: Kulumuz Eyyub‘u da an o zaman Rabbine şöyle nida etmişti: “Bak bana, Meşekkat ve acı ile şeytan dokundu!”

Enbiya Suresi 83: Eyyub‘u da. Zira: “Bana bu hastalık mübtela oldu; Sen merhametlilerin en merhametlisisin.” diye Rabbine dua etti.

Enbiya Suresi 84: Biz de duasını kabul ettik; hemen kendisindeki sıkıntıyı giderdik. Tarafımızdan bir rahmet ve kulluk edenlere bir uyarı olmak üzere ona ailesini ve onlarla birlikte olanların bir mislini daha verdik!

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.294.741


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.