Perşembe , 14 Aralık 2017
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Hz. Eyüp’ün Duası

Hz. Eyüp’ün Duası

Hz. Eyüp’ün Duası, Hz. Eyüp’ün Duaları, Hz. Eyüp’ün Hastalığı, Hz. Eyüp’ün Sabrı

Selamün Aleyküm Arkadaşlar

Bugünkü konumuzda inşaallah Hz. Eyüp’ü işleyeceğiz. Bu mübarek şahsın hayatı, çektiği sıkıntıları ve bu sıkıntılara karşı nasıl mukabale ettiğini göreceğiz. Dua’nın ehemmiyetini anlamış bu mübarek şahıs, Peygamberimiz(a.s.m)’in “Mü’min’in silahı duadır.” sözünü tasdik edercesine bütün zorluklara dua ile göğüs germiştir.

Bildiğiniz üzere Hz. Eyüp’ün çok ağır bir hastalığı vardı. Bu hastalık onu içten içe eritiyordu. Ama o hiç bir zaman şikayet etmedi. Ta ki ne zaman hastalık onun diline ve kalbine tesir etmeye başladı. O zaman kendi nefsi için değil zikr-i ilahi için Allah şöyle dua etti

Hz. Eyüp’ün Duası Arapça Metin
رَبِّ اَِنّىِ مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَالرَّاحِمِينَ

Hz. Eyüp’ün Duası Latince Yazım

Rabbi inni messeniyeddurru ve ente erhamürrahimin

Hz. Eyüp’ün Duası Türkçe Meali

Ya Rabbi zarar bana dokundu. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin. Bana da merhamet eyle yarabbi.

Kur’an-ı Kerim’de Hz. Eyüp

Nisa Suresi 163: Gerçekten biz sana, Nuh’a ve ondan sonra gelen bütün peygamberlere vahyettiğimiz gibi vahyettik. İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a, torunlarına, İsa’ya, Eyyub‘a, Yunus’a, Harun’a ve Süleyman’a da vahyettiğimiz ve Davud’a Zebur’u verdiğimiz gibi.

Sa’d Suresi 44: Bir de: “Elinle bir demet al da onunla(Eşine) vur; yemininde durmamazlık etme.” dedik. Gerçekten Biz onu sabırlı bulduk; ne güzel kul! Hakikaten o bir evvabtır (daima Allah’a yönelmektedir).

Sa’d Suresi 41: Kulumuz Eyyub‘u da an o zaman Rabbine şöyle nida etmişti: “Bak bana, Meşekkat ve acı ile şeytan dokundu!”

Enbiya Suresi 83: Eyyub‘u da. Zira: “Bana bu hastalık mübtela oldu; Sen merhametlilerin en merhametlisisin.” diye Rabbine dua etti.

Enbiya Suresi 84: Biz de duasını kabul ettik; hemen kendisindeki sıkıntıyı giderdik. Tarafımızdan bir rahmet ve kulluk edenlere bir uyarı olmak üzere ona ailesini ve onlarla birlikte olanların bir mislini daha verdik!

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.349.287


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.
 • Görsev KARAKUŞ

  Allah razı olsun paylaşım için…Bizlere yol gsterici olur inşaAllah..bizler günümüzde en ufak şeylere sinirlenir olduk hatta isyan derecesine gelen kardeşlerimiz var…Allah Eyup (a.s) sabrı nasip etsin biz aciz kullarına da …amin…

 • kedi

  Allah razi olsun.Günümüzde Hz.Eyyüb a.s ´´mi düsünüp O´´nu örnek alip hastlikta,fakirlikte,acizlikte,kaybettigi evlatlarin acisini,hic birinde sikayet etmedi,isyan etmedi,feryad etmedi..Kalbiyle diliyle Rabbin´´i zikretti .Allah O´´nu iki kati mal ve ogul verdi..Sabir Eyyüh a.s gibi olmali sikayet deyil isyan deyil dua etmek .Isyan yerine susmak iste o zaman kazancli oluruz .Rabbim bizlere Eyyüb a.s sabrini versin O´´nun gibi Rabbbim´´e dua etmeyi zikretmeyi nasip etsin…

 • Anonymous

  Allah razı olsun.

 • Anonymous

  ALLAH RAZI OLSUN ŞUAN İMDADIMA YETİŞTİ BU DUA ŞUAN ÇOK SIKINTIM VAR DİLERİM RABBİM BU DUA HÜRMETİNE ÜMMETİ MUHAMMEDİN SIKINTISINI DEF EDER RABBİM HEPİNİZDEN RAZI OLSUN SİZLERDEN DUA İSYİYORUM NOLUR BANA DUA EDİN KARDEŞLERİM ALLAH EMANET OLUN

 • Anonymous

  ALLAH razı olsun sizlerden…
  rabbim bizlerede eyüp peygamber sabrı versin isyandan bizleri muhafaza eylesin
  dilimizle ve kalbimizle mevlayı zikretmeyi
  nasip etsin.. yarabbi sen rahmetinle yargıla biz aciz kullarını (amin)

 • aydarsinan

  Tek kelimeyle harkulade.KArdeşim rabbim yaptığın bu hizmetinden dolayı senden razı olsun.Bu kriz zamanında sıkıntılı olduğumuz şu günlerde rabbimize şükrü hatırlatığınız için tekrar teşekür ediyorum .Hizmetinin devamını diliyorum kardeşim selametle

 • Anonymous

  Allah razı olsun.Ben de duanın bizlerin hayatında yemek içmek kadar,nefes almak kadar önemli olduğunu düşünüyorum.Zira bizi manen,ruhen,aklen ve bedenen güçlendiriyor.İnşaallah bizler de arkadaşın dediği gibi en küçük şeylere kızıp ,sabredmeyip isyan noktasına”haşa” gelenlerden değil de HZ.EYÜB’ü örnek alan kullardan oluruz.

 • Anonymous

  ALLAH RAZI OLSUN SABRI TELKİN ETMEN HELEKİ BU DIKINTILI DÖNEMDE İNSANLARA ALLAHI HATIRLATMAN ÇOK GÜZEL BİR ŞEY.BENİMDE ÇAŞİTLİ SIKINTILARIM VAR AMA DAHA BÜYÜK SIKINTILARDAN ALLAH HER KESİ BÜTÜN MÜSLÜMANLARI KORUSUN BENİM KIZIM SINAVA GİRECEK HERKESTEN DUA BEKLİYORUM .ALLAH BÜTÜN ÇOCUKLARIMIZIN YARDIMCISI OLSUN.

 • Feramuz ALTINOK

  Selamün aleyküm dostlar ve dost kalmaya layık müslüman kardeşlerim.Rabb’ım bu siteyi bizlere hazırlayan kardeşlerimizden razı olsun.Benim bir kardeşimin babası derki:’Sitrese düşen müslümanın imanından şüphe ederim’.HZ.EYYÜB Peygamberimizin sabrı celilini tüm müslümanlara vermesi niyazı ile selam ve sevgiler.Allah’a emanet olunuz.

 • meral

  allah sizlerden razı olsun.benimde şu anda maddi ve manevi büyük sıkıntılarım var.hepinizden dua rica ediyorum.ayrıca bu duayı ne kadar ve ne zaman okumalıyız.oğlum sbs sınavına girecek bana bir dua önerirmisiniz.Allah hayırlarınızı kabul etsin

 • Anonymous

  RABBİM hz. eyüpün sabrıyla sabırlanmayı bizede nasip eder inş.

 • ckusmez

  Allah hepimizden razı olsun kardeşlerim. İnşaallah Cenab-ı Allah bizlerin dualarını kabul eder. Bu gafletimizden kurtarır inşaallah. Bir ziyaretçimiz sormuş : “Bu dua ne kadar sıklıkta ve ne kadar sayıda okunur”

  Bunun için belli bir ölçü yok istediğiniz kadar okuyabilirsiniz.

 • ADSIZ

  S.A. arkadaşlar,peygamber sabrı istemeyin,iyi değil diye biliyorum. Allahım dayanma gücü ver demeniz gerekli bir sıkıntı karşısında.

 • Anonymous

  ALLAH razı olsun bu siteyi açanlardan peygammberlerimizden hz eyyüp ü sıkıntılardan kurtarıp merhem olan bu duayı RABBİMİZ inşallah inanan ve sıkıntıda olan tüm müminlerinde kalbine ilaç olmasını nasip eder inşallah..ALLAH {c.c}yar ve yardımcınız olsun arkadaşlar.inşallah sizlerde son zamanlarda manevi sıkıntıya düşen bu kardeşinize dualarınızda yer ayırırsınız…saygılarımla

 • nazlı

  çok güsel süper yani 😀

 • Anonymous

  Hz. Eyüb'ün duası latince yanlış yazılmıştır lütfen düzeltiniz.

  • adsızz

   evet yalnış yazılmış.

 • Anonymous

  Yalniz duanin arapcasi eksik yazilmis, mim hardi yok erhamurrahimin derken

 • Anonymous

  allah razi olsun

  allah sizleri ve siz gibi dini konulari internette paylasanlari eksik etmesin isallah

 • nisacan

  sa kardesler,paylasim icin allah razi olsun.birseyi belirtmek istedim ki duayi arapcasindan ezber edecek yada okuyacak arkadaslar insaallah yanilgiya dusmesinler..eyup as.in duasinin son kismindaki mim arapca yazilisinda unutulmustur (latince okunusunda yazilmistir.)düzeltme yapmam insaallah yanlis anlasilmaz,yazan kardesin dikkatinden kacmis sanirm,simdiden hakkini helal etsin herkes kimseyi kirmak degildir niyetim..selametle

 • Hasan

  Eyyüb as. Duası bloğunuzda ve diğer bloglarda arapça metnin eksik yazıldığını farkettim lütfen düzeltiniz asıl metin
  رَبِّ اَنّٖى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحؘمُ لرَّاحِمِينَ

 • Hasan

  Eyyüb as. Duası bloğunuzda ve diğer bloglarda arapça metnin eksik yazıldığını farkettim lütfen düzeltiniz asıl metin:
  َ رَبِّ اَنّٖى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحؘمُ لرَّاحِمٖٻنَ