Pazar , 8 Aralık 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Huzurun Olmadığı Aile

Huzurun Olmadığı Aile

Aile toplumu oluşturan en küçük kurum. İslam’a göre de en önemli toplumsal unsur. Çünkü aile bir insan yetiştirme merkezi. Bir aile düşünün ki çocuklarıyla alakadar değil. Bir aile düşünün ki evde bir an kısık sesle konuşulmuyor. Bir aile düşünün ki kavga gürültü kıyamet şeklinde.

Bu ailede anne kadın derneklerinde, cemiyet toplantılarında, dayanışma derneklerinde, muhtar olma, milletvekili olma sevdasında.  Folklor’a gider, güzel sanatlara gider vs. vs. Dışardan bakanlar on parmağında on marifet der. Oysa ailesi hariç ne varsa ilgilenir.

Bir anne düşünün çocuklarıyla sadece kızacağı zaman ilgilenir. Bir anne düşünün sırf yemek yapmamak adına bolca yemek yapar 4-5 gün aynı şeyi yedirir. Bir anne düşünün her şeyi bolca yapıp buzlukta saklar. Çünkü ailesine ayıracak zamanı azdır. Ne yapacak son dakikada çıkarır ısıtıp getirir. Özentisiz sevimsiz yemeklerdir onlar.

Bir aile düşünün hiç birlikte yemek yenmez. Yense de yemekten çok laf yenir. Söz işitilir ki yemek yemeden doyar insan.

Siz hiç Ramazan ayından nefret ettiniz mi ? Ya da Ramazan Bayramından ? Ne acıdır o ki anne sahura bir kez kalkmaz. Çocukları sahur hazırlar. Laf ede ede kalkar. Bazen yemeden yatar. Topluma ters giyinişlerle uç olmaya çalışır.

Peki asıl soru şu : “Bir koca bu olup bitenlere nasıl seyirci kalır ?”

Seyirci kalıyor çünkü boşvermiş. Artık bıkmış. Zamanında karısına yaptığı eziyetleri kendi nefsi için yaptı. Eğer Allah için hanımını tedip etmiş olsa yaşlandığında da ederdi. Ama o kendi nefsi için tedip ettiğinden yaşlanınca başıboş bırakmış.

Huzurun olmadığı bir aile adeta bir cehennem gibidir. Eğer o ailede huzur olsa o yuva cennet bahçelerinden bir bahçe olacaktır.

Gönül ister ki her ailenin yuvası cennet bahçelerinden bir bahçe olsun. Ama ne yazık ki öyle olmuyor. Çocukları da yıllarca üzerinden atamadıkları psikolojik problemlerle ortada dolaşıyor.

2 büyük çocuktan biri evden dışarı atıp eve girmezken, biri de evden dışarı çıkmayıp başını bilgisayara gömüyor. Aslında ikisinin de amacı bir. Sadece huzursuzluk dolu ev ortamından kurtulmak.

Peki bu çocukların suçu ne ? Mutlu ve huzurlu olmaya hakları yok mu ?

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.429.754


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.