Pazartesi , 18 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / Mobil / Cep Telefonu / HTC Windows Phone 8X vs General Mobile Discovery Karşılaştırma

HTC Windows Phone 8X vs General Mobile Discovery Karşılaştırma

discovery&htc windows 8x_resim

HTC‘nin ülkemizde de satışa çıkardığı Windows Phone işletim sistemli modeli olan 8X ile bu aralar çok moda olan General Mobile Discovery‘yi sizler için karşılaştırdık.

Ekran

HTC Windows Phone 8X : 4.3 inçlik 1280×720  piksel S-LCD2 bir ekrana sahip.

General Mobile Discovery : 4.7 inçlik 1280×720 piksel HD-IPS ekrana sahip.

Şu sıralar piyasadaki bütün akıllı telefonların neredeyse hepsi geniş ekran olma özelliğini taşıyor. Bu karşılaştırmamızda HTC nin 8X modelinde ekran boyutu 4.3 inç ile sınırlı kalırken, General Mobile sınırları biraz daha aşarak ekran boyutunu 4.7 inç boyutuna taşımayı uygun görmüş, HD-IPS kapasitif dokunmatik ekran kalitesi olan cihaz öyle ki bizlere daha iyi bir web deneyimi ve daha net bir görüntü imkanı sağlıyor. Eğer sizde video izlemeyi, oyun oynamayı seven biriyseniz General Mobile Discovery sizin için en uygun cihaz diyebiliriz.

Depolama

HTC Windows Phone 8X : 16 GB dahili depolama alanı

General Mobile Discovery : 4 GB dahili depolama alanı

Günümüz mobil cihazlarında en önemli unsurlardan biri de Depolama alanıdır. HTC’nin 8X modeli 16 GB dahili depolama alanı ile yüksek bir kayıt alanı imkanı tanıyor, fakat telefon kendisiyle birlikte gelen bazı ön yüklü uygulamalar nedeniyle bu alanın hepsini kullanıcıya malesef ki sunmuyor. 11 GB lık bir alanı kullanıcıya sunulan modelde Bellek Kart Yuvasıda bulunmuyor bu demek oluyor ki telefona hafıza kartı takamıyoruz. General Mobile da ise böyle bir kısıtlama bulunmuyor. Cihaz 32 GB’a kadar micro sd kart imkanı sunuyor bu da cihazı HTC den ayıran en büyük özellik oluyor ve daha çok kayıt imkanı sağlayarak sizlere uzun bir depolama alanı sunuyor.

Blue X hero_1131x911_0

Kamera

HTC Windows Phone 8X : 8 Megapiksel , 2,1 Megapiksel Ön Kamera

General Mobile Discovery : 8 Megapiksel , 2 Megapiksel Ön Kamera

Her iki telefonunda arka kısmında 8 megapiksellik bir kamera mevcut. HTC, 8X modelinde LED Flaş ve BSI sensörü gibi özellikleri içerisinde barındırıyor. BSI sensörü düşük ışıklarda, aydınlatması kötü olan yerlerde daha iyi daha net fotoğraf kalitesi ve video çekim imkanı sağlıyor. 1080p Full HD kalitede video çekim yapabilen olan cihaz sizlere etkileyici bir deneyim sunuyor. Ayrıca cihaz 2,1 megapiksellik ön kamerasıyla da Full HD bir çekim imkanı sağlıyor. General Mobile’da da 8 Megapiksellik bir kamera bulunuyor. Cihazda bulunan 2 megapiksellik ön kamera ile birlikte etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. 30 FPS de 1080p Full HD çekim kalitesi sunan telefon çok başarılı bir performans sergiliyor. Benzer kamera özelliklerine sahip bu iki cihaz sizi uzunca bir süre idare eder diyebiliriz. Eğer video veya fotoğraf çekmeye meraklı biriyseniz her iki telefonunda kamera performansı sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Batarya ( PİL )

HTC Windows Phone 8X : 1.800 mAh Lityum-ion Pil

General Mobile Discovery : 1.800 mAh Lityum-ion Pil

Batarya özelliklerine bakacak olursak yine iki cihazda aynı özellikte batarya kullanıyor. HTC 8X modelinde batarya, günlük ortalama bir kullanımda yaklaşık 1-2 gün boyunca telefonu kullanmanıza imkan tanıyor bu da oldukça tatmin edici. Yalnız internet kullandığımız zaman batarya telefonun ömrünü bi o kadar kısaltıyor. Ama konuşma konusunda batarya kendini ön plana çıkarmayı başarıyor ve cihaz size yeteri kadar uzun bir zaman aralığı tanıyor. General Mobile Discovery de de 1.800 mAh pil kullanımı tercih edilmiş. Cihaz ortalama 1-2 gün telefonu kullanım imkanı sağlıyor. Ancak şöyle ki 4.7 inç ekranıyla cihaz, HTC nin 8X modeline nazaran daha hızlı pil tüketiyor diyebiliriz. Çünkü ekran boyutu dikkate alındığında General Mobile Discovery’nin daha fazla alan ve daha fazla içeriğe ulaşması mümkün olduğundan bataryanında enerji tüketimi o derece artıyor bu da telefon kullanım süresini bi o kadar azaltıyor.

Karşılaştırma Tablosu

discovery&htc windows 8x_tablo

İşlemci

HTC Windows Phone 8X : 1.5 Ghz hızında Çift Çekirdek İşlemci

General Mobile Discovery : 1.2 Ghz Hızında Dört Çekirdek İşlemci

HTC Windows Phone 8X 1.5 GHz hızında çalışan çift çekirdekli bir Qualcomm S4 işlemciye sahip cihaz 1 GB ram ile donatılarak bi okadar etkileyici ve göze çarpıcı performans sunmayı başarıyor. General Mobile tarafında ise cihaz 1.2 Ghz hızında 4 Çekirdekli Cortex A7 işlemci bulunuyor. 1 GB ram imkanı sağlayan cihaz yüksek performans sunmayı başarıyor. Bir çok işlemciye nazaran daha fazla enerji tasarrufu sağlayan işlemcisi sayesinde daha uzun kullanın sağlıyor. Aslına bakarsanız bir çoğumuz işlemcideki çekirdek sayısına değilde işlemci hızına bakarız, HTC modelinde 1.5 hızında işlemci kullanmış ama 2 çekirdek olduğu sürece benim gözümde hiç bir anlam ifade etmiyor. Öyle ki General Mobile 1.2 hızında 4 çekirdekli işlemcisiyle rakibine göre daha fazla performans ve hız sunmayı başarabiliyor.

Sim Kart Desteği

HTC Windows Phone 8X : Tek Sim Kart Desteği

General Mobile Discovery : Çift Sim Kart Destekli

HTC 8X modelinde tek sim kart yuvası bulunmakta ve Micro SİM kartları desteklemekte. General Mobile ise Çift SİM kartı teknolojisini bünyesinde barındırmakta ancak iki farklı slot sunan cihazda bir adet micro sim ve bir adet mini sim kart özelliği bulunmakta. Cihaz aynı anda iki sim kartı kullanmanıza izin vermiyor.

İşletim Sistemi

HTC Windows Phone 8X : Windows Phone 8

General Mobile Discovery : Android 4.2.2 Jelly Bean

Henüz yeni bir işletim sistemi olan Windows Phone gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Ana ekran ve Uygulamalar olarak 2 temel birimden oluşan ekran kutulardan oluşuyor. Aşağıya doğru istediğiniz kadar kutu ekleyebiliyorsunuz bu konuda özgürsünüz diyebiliriz. Uygulamalar ekranına gelecek olursa alfabetik sıraya göre telefonda kurulmuş olan uygulamaları bize tek tek sıralıyor. Eğer iki ekran arasında geçiş yapmak isterseniz tek yapmanız gereken parmağınızı sola veya sağa doğru kaydırmak hepsi bu. General Mobile’da ise Android 4.2.2 Jelly Bean sürümü kullanılmakta. Bu sürüm piyasada neredeyse bütün telefonlarda kullanılan bir işletim sistemi olmayı başarıyor. General Mobilde bu kervana katılan diğer Firmalardan biri diyebiliriz.

Ağırlık

HTC Windows Phone 8X : Pil ile birlikte 130 Gram

General Mobile Discovery : 125 Gram

discovery

Fiyat

HTC Windows Phone 8X : 1000-1400 Türk Lirası

General Mobile Discovery : 599 Türk Lirası

HTC Windows Phone 8X şu an için yüksek fiyatı ile göze çarpıyor. Fiyat-Özellik bakımından çok geride kalan HTC 8X şu an bizler için herhangi bir alternatif sunmuyor. Öyle ki bir çok özelliğe rağmen General Mobile Discovery 599 liralık fiyatıyla şu an alınabilecek en iyi fiyat-performans ürünü diyebilirim.

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 17.832