Pazartesi , 28 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Hosting Çeşitleri

Hosting Çeşitleri

İnternet ortamına yeni girmiş bir blog yazarı veya webmaster için en karışık konulardan birisi de hosting problemidir. Hosting ne demektir ? Çeşitleri nelerdir ? Bir Webmaster bunlardan hangisini seçmeli bunlar hakkında konuşalım.

Hosting Nedir ?

Hiç bilmeyenlerin de anlaması için hosting kavramını izah edelim. Her internet sitesinin bilgileri 24 saat açık bir bilgisayarda tutulur. İşte internet vasıtası ile siz o bilgisayara erişir ve sitelerde gezersiniz. Aslında siz sitelerde değil uzaktaki herhangi bir bilgisayarda geziniyorsunuz. İşte bu sitelerin bir bilgisayarda barınmasına hosting denir.

Piyasada bir çok hosting paketi vardır. Bu paketler size farklı trafik ve web alanı sunar. Bunların herbirisi sınırlıdır. Mesela bir hosting hesabı ile birden fazla domaine site açamazsınız. Eğer bir üst paket olan Reseller’e geçerseniz birden fazla site açabilirsiniz. Reseller’dan daha büyük olan bir sistem ise VPS’dir. İşte bu paylaşımlı sunucu demektir. Genelde bir vps bir bilgisayarın 1/4 veya 1/8 oranındadır.  VPS’lerin bölünme durumları böyledir.

Dedicated server ise başlı başına bir bilgisayardır. Artık tek bir bilgisayara bir site yüklersiniz. 300 kadar hosting tek bilgisayarda barınırken 1 dedicated sunucu’da 1 site barınabilir. İşte bu da sitenin büyüklüğüne ve aldığı tekil hite göre değişir. Siteler büyüdükçe daha hızlı serverlara ihtiyaç duyarlar.

İşte böyle onlarca, yüzlerce, binlerce dedicated sunucu da birleşirse bir ona DC deriz. Yani Data Center. İşte Youtube, Google, Facebook gibi büyük siteler bir tane dedicated server ile idare edemez. 3.000 – 4.000 civarı serverı olan sitelerdir bunlar. O yüzden her sitenin kendine ait bir DC’si olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdilik hosting çeşitleri hakkında söyleyeceklerimiz bunlardır.

Sormak istediğiniz soru olursa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.476.437


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.