Cumartesi , 8 Ağustos 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Helal Gıda

Helal Gıda

Helal Gıda

Helal Gıda, İslam toplumunda çok önemli bir kavram. Hal böyle olunca Helal Gıda uygulaması da bir çok İslam ülkesinde uygulanmakta ve çok güzel destek görmektedir. Bildiğiniz gibi İslam’ı yaşamak isteyen bir birey bütün yaşamını İslamî düsturlara göre şekillendirmelidir. Yiyecekleri ve içecekleri de islama uygun olmalıdır.

İslamda haram kılınmış yiyecekler ve içecekler müslümanlar tarafından tüketilemez.

Peki nedir bu haram yiyecekler ve içecekler ? Kısaca hatırlayalım.

Alkol, uyuşturucu, domuz eti, domuz yağı vs. vs. diye uzayıp giden bir liste var önümüzde.

  1. yüzyılda sanayi doruk noktaya ulaşınca artık bir çok yiyecek sanayide işlem görmekte ve paketlenerek marketlerde satılmaktadır. Bir çok insan (özellikle şehir insanı) bu tür yiyecekleri tüketmektedir. Bu hazır yiyeceklerin uzun süre kutularda veya paketlerde kalması için özel işlemlerden geçirilmektedir. Hal böyle olunca gıda’nın içerisine bir çok şey katıldığından, gıdanın muhtevası sadece kimyager ve gıda mühendisleri tarafından bilinmektedir. Her müslüman gıda mühendisi veya kimyager olamayacağından hangisi islama uygun bilemeyecektir.

Her ne kadar müslüman bir ülkede yaşasak da yönetimimiz müslüman değil. O yüzden kanunlarımız da islami kanunlar değil. Şirketler daha çok para kazanmak adına her türlü cambazlıkları yaptıklarından bazen haram olan ürünleri bile helal gibi gösterip satmaktadır. İşte bu tip sistemin önüne geçmek için müslüman gıda mühendislerinden oluşan bir heyet meydana getirilmeli ve bu tip ürünler bu heyetin kontrolünden geçmektedir. Eğer bu ürünler islama uygun ise “Helal Gıda” logosunu ürünün üzerine basmalılar. Şu an bu uygulama bir çok islam ülkesinde uygulanmaktadır.

Ülkemizde de bir çok gıda mühendisi ve kimyager bu düşünceyi benimsemektedir. En kısa sürede Helal Gıda uygulamasının ülkemize gelmesini istiyoruz.

Helal Gıda uygulaması ile müslüman halk rahat bir nefes alacak ve yediği ürünlerin haram mı helal mi olduğu şüphesinden kurtulacaktır.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.469.697


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.