Pazartesi , 13 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Hacklink Nedir ?

Hacklink Nedir ?

Hacklink Nedir ?

Hacklink bir siteye yasa dışı yollardan sızarak eklenen linktir. Biraz daha açmak gerekirse bir hacker hedef siteye sızar ve siteye zarar vermeden (burada zarardan kastımız siteyi çökertmek, bilgi çalmak vs.’dir) sitede sizin fark edemeyeceğiniz bir link koyar.

Hacker’ın Hacklink’teki Amacı Nedir ?

Hacker, Google’daki değeri büyük olan siteleri tespit eder. Bu tarz sitelerde sisteme sızmaya çalışır. Başarılı olursa linki yerleştirir. Link yerleştirmedeki amacı ise linkini eklediği siteye haksız yoldan kazanç sağlamaktır. Bu olayı daha iyi anlamak için backlink kavramını iyi bilmek gerekiyor. Backlinki özetlemek gerekirse, backlink bir siteye verilen referanslardır. Yani bir site size link vermişse sizi referans göstermiş demektir. Eğer büyük bir site sizi referans gösterse Google bu siteyi kıymetli sayar ve eğer bu hacklink olarak eklenmişse haksız çıkar sağlanmış demektir.

Hacklink’in Ne Zararı Var ?

Hacklink’in zararı şu. Hacklink eklenen siteye Google’ın davranışı değişmektedir. Google, hacklink olduğunu anlayamaz ve backlink gibi davranır. Bu da şu demektir. Hacklink eklenen site falanca siteyi referans gösteriyor der. Bu referans gösterimi de hacklink eklenen sitenin referans gösterdiği siteye değer verdiğini gösterir. Bu da referans gösteren sitenin o siteden fayda sağladığını gösterir. Çünkü çıkarı olmadan kimse kimseyi reklam etmez. Doğal olarak Hacklink atılmış bir site link verilen siteden kıymet noktasında Google’dan eksi puan alır.

Hacklink yiyen site Google sıralamasında aşağılara düşerken, hacklink olarak eklenen linke gidilen sitede haksız olarak Google’da üst sıralara çıkar. İşte Hacklink’in zararı budur.

Sitemde Hacklink’ten Korunma Yollarını da anlatacağım.

Umarım makalem faydalı olmuştur.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.466.327


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.