Salı , 18 Haziran 2019
Güncel
Anasayfa / İnternet / Güvenli İnternet Bazı Kesimleri Rahatsız Etti

Güvenli İnternet Bazı Kesimleri Rahatsız Etti

22 Kasım itibari ile güvenli internet hizmete girdi. Bu güvenli internet hizmetine girmek isteyen aileler başvuruda bulunarak bu hizmete geçiş yapacak. Bu hizmete geçerken de mevcut bir şifre ile güvenlik kalkanını kaldırmak mümkün olacak.

Bir örnek ile açıklayalım.

Evden ayrılacaksınız. Çocuğunuz evde kalacak ve internete girecek. Bu durumda güvenli internet (varsayılanda aktif) aktif olduğu için çocuğunuzun girmesini istemediği siteler yasaklanıyor.

Ne tarz siteler bunlar peki ?

Sosyal medya ağları (Facebook, Twitter vs.) iç giyim firma siteleri, porno siteler, erotik siteler, ekşi sözlük ve inci sözlük gibi siteler.

Şimdi müstehcenlik üzerinden para kazanan internet siteleri (iç giyim bahsimizden hariç) bu durumdan rahatsız neden ? Çünkü ciddi bir ziyaretçi kaybı yaşayabilir. Sosyal medyayı da kullanarak bir çok çocuğu ziyaretçi olarak sitelerine kabul ediyorlardı. Bunun üzerinden reklam ile para kazanıyorlardı. Şimdi o kapıya bir duvar örüldü. Peki duvarı ören kim ? Devlet mi ? Hayır ! Aileler…

Devlet ne yaptı ?

Ailelerin engelleme hakkını korudu. Yani engelleme yapmak isteyip de yapacak bilgisi olmayanlara bir müracaat ile yapılabilir hale getirtti. Burada sorumlu kişi aile midir ? Devlet midir ? Ailedir elbette. Çünkü ben bir babaysam, çocuğumu facebook’tan korumak durumundayım. Facebook’ta iyi olduğu gibi kötü de var. Belli bir yaşa kadar onu korumak durumundayım. Ekşi Sözlük ve İnci Sözlük gibi her türlü özgürlüğün (haddin hududun olmadığı) müstehcenliğin ve ahlaksızlığın kol gezdiği sitelerin engellenmesini de isterim tabi ki.

İşte bu durum rantları kesilen sitelerin olayı sansür gibi gösterme çabasıdır. Ortada SANSÜR yoktur. Sadece güvenlik vardır. Bunu devlet değil aileler istemektedir ve aileler istediğinde bu sınırlama yapılmaktadır. Normalde sınırlama yoktur.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.398.811


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.