Çarşamba , 4 Ekim 2023
Güncel
Anasayfa / İnternet / Google Veri Merkezi

Google Veri Merkezi

Hiç düşündünüz mü ? Google bu kadar verileri , yazıları , sayfaları nereye saklıyor ?

Google gibi dünya lideri şirketler verilerini öyle saklarlar ki üstün teknoloji ile donatırlar . Çünkü alanlarında en iyi i en hızlı ve en güvenilir olmaları gerek . Sizlere bu yazımızda google’n verileri depoladığı yerleri göstereceğiz .

Google tüm bu sorulara cevap verdi ve açtığı bir sitede bazı veri yerlerinin ( ABD, Finlandiyave Belçika daki ) fotoğraflarını paylaştı . Bu ülkelerde toplamda 8 adet devasa büyüklükte veri depolama alanına sahip 

 

Bu fotoğraflar kampüslerin ağ odaları . Bu ağlar evinizde bulunan internetin tam 200 bin katı daha hızlı çalışıyor . Evet yanlış duymadınız tam 200 bin kat . Fiberoptik kablolar ve sınırsız derecede internet hızı .

Bu üstteki fotoğraf Omaha veri merkezi . Yaklaşık olarak 115 bin  m2’lik bir alana sahip . 

Dışlarındaki perdeler sıcak havanın içeri girmesini engelliyor ve altından soğutmalı klimalar ile destekleniyor .

Bu resimde ise Sunucu raflarının arkasındaki büyük fanlar sıcak havayı soğutma ünitesine gönderiyor. Ve soğuk hava sirkülasyonunu sağlıyor.

Aşağıdaki görsellerde bulanan mavi borular soğuk suyu getiriyor . Kırmızı borular ise gelen ılık suyu tekrar soğutarak sarı borulardan gönderiyor . Her renk kablonun ayrı bir görevi bulunuyor . Yanan led ışıklar maviyken her şey yolunda anlamına geliyor . Aşağıda tekrar göreceğiniz kocaman bir su deposu bulunuyor . Bu su deposunda soğutulmak için gelen sular bulunuyor .

Mete Çolak Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 42.319


En acayip gücümüzdür, kahramanlıktır yaşamak : Öleceğimizi bilip öleceğimizi mutlak