Perşembe , 21 Ekim 2021
Güncel
Anasayfa / İnternet / Google / Google Sansürü Bitirecek!

Google Sansürü Bitirecek!

ttt

Dünya devi Google, Washington Üniversite’si ve Brave New Software ile geliştirdikleri uProxy ile sansürsüz internetin kapılarını açıyor.

Chrome ve Firefox için beta olarak kullanılan uProxy, eğer hayata geçer ise internette hiç bir sansür kalmayacak gibi gözüküyor.

uProxy’yi kullananlar sunucularını tabiki herkese açmış olmayacak, sadece güvendiği kişilere ve listesine eklediği arkadaşlarına izin verecek.

uProxy’nin nasıl çalıştığını size en basit yoldan anlatayım. Mesela eklenti, benim tarayıcımda ve İsviçre deki arkadaşımda kurulu. Ben bir siteye girmek istiyorum fakat Türkiye’den giriş engellenmiş, erişim tüm dünyada engellenemez.  Arkadaşım da İsviçre’de başka bir siteye girmek istiyor fakat o da İsviçre’den engellenmiş Türkiye’de erişime açık. O arkadaşım eklenti sayesinde benim bağlandığım sunucu üzerinden ve bende arkadaşımın bağlandığı sunucu üzerinden internete girdiğimde hiç bir sorun ve kısıtlama kalmıyor.

google-uproxy

 

Yani Google’ın dediği gibi bu eklenti kullanıcılara, Kişisel VPN hizmeti sunuyor.

Tabi bu uygulama sadece hizmet mi, yoksa Amerika Uluslararası Güvenlik Ajansı’nın şu an kolaylıkla erişemediği ülkeler (Kore,Vietnam vb.)  erişim aracı mı, orasını bilemiyorum.

Angry Birds uygulamasından bile veri toplayan , Amerika Uluslararası Güvenlik Ajansı bu proje ile neler yapabileceğini hayal etmek çok zor değil.

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 47.768