Çarşamba , 8 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Google / Google Özür Diledi

Google Özür Diledi

Google Street View ile bildiğiniz gibi çok ciddi tepki çekmişti. Kişisel haklara tecavüz ve mahremiyete saygı göstermeme olduğu söylenmişti.

Google bu yaptığı hatayı ciddiye almadığı gibi üstüne üstlük bir de itirafta bulundu. HT Ekonomi’de okuduğum habere göre Google’ın Street View için araştırma yapan araçlarının internet bağlantısı şifresiz wi-fi ağlarından da sağlanmış. Son 3 yıldır farkında olunmadan(!) bu hatanın yapıldığı itiraf edildi. Yani Google’ın iddiasına göre bilmeden Google Amca başka kişilerin internetine giriş yapmış ve onu kendi ticari amaçları için kullanmış.

Google bu durumu devam ettirir miydi bilinmez ama Alman yetkilerinin uyarısı üzerine bir araştırma yapıp suçunu kabul etti ve özür diledi. Yine Alman araştırmacılara göre Google 600 GB’ın üstünde veri yakalamış. Yani şifresiz ağlardan gönderilen 600 GB’a yakın veriyi de izinsiz toplamış.

Google Mühendisleri de yapmış oldukları yazılımı tekrar tekrar gözden geçiriyorlar.

Kaynak: HT Ekonomi

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.774


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.