Perşembe , 29 Ekim 2020
Güncel
Anasayfa / Yazılım / HTML & CSS / Google Fonts

Google Fonts

Cihan Blog için WordPress Tema tasarımı yaptığım bugünlerde her ayrıntıya oldukça dikkat ediyorum. Sitelerimde Font olayına dikkat etmeyen biri olarak bu tema tasarımı sürecinde Font’lara olan ilgim arttı. Fark ettim ki çok zaman geçirdiğim blogların yazıları oldukça okunaklı idi.

Demek ki ziyaretçi bağlılığı sırrı Font’da gizliydi.

Bildiğiniz gibi CSS ile her türlü fontu yayınlamak mümkün değil. Font-Family seçenekleri sınırlıdır. Çünkü piyasadaki browser ve işletim sistemi tiplerinden dolayı hepsinde çalışan çok az sayıda font var. CSS 3 ile gelen beğendiğiniz fontu embed etme olayına gelince iş biraz sarpa sarıyor. Bu noktada da Google Amca bizlere Google Fonts’u sunmuş. Helal be Google Amca.

Girdiğiniz sayfada 600 küsür fonttan istediğinizi listeleyebiliyor. İstediğinizin paragraf görünümüne bakabiliyorsunuz. Daha sonra kullan dediğinizde size embed edebileceğiniz bir link ve bir font-family css kodu veriyor. İşte bu kadar basit.

Bırakın Google Fonts @font-face işini sizin yerinize halletsin.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.480.193


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.