Pazartesi , 18 Haziran 2018
Güncel
Anasayfa / İnternet / Gmail mi ? Hotmail mi ?

Gmail mi ? Hotmail mi ?

İnternette en popüler e-posta adreslerinden ikisini kıyaslamak istiyorum sizler için. Google’a ait bir servis olan Gmail ile Microsoft’a ait olan Hotmail’in rekabetinden bahsedeceğim sizlere.

Hotmail benim ta ortaokuldan beri kullandığım bir hizmet. (1985 doğumluyum.) Yaklaşık olarak 1998’den bu yana diyebilirim. Google 1998’de kurulmuştu biliyorsunuz. Doğal olarak Gmail de yok o zamanlar. Gmail’in tam çıkış tarihini de bilmiyorum. Hotmail piyasayı boş bulup bir çok kişiye ücretsiz e-posta hesabı dağıttı. Hem de çok komik alanlarla 🙂 2 mb’lık alanlar veriyordu o zamanlar. Sonra bir ara kafasını duvara vurdu herhalde ve 25 mb’a çıkarma kararı almış. Bunun da sebebini öğrendik ki piyasadaki bir kaç firma da e-posta sektörüne girmiş. Rekabet ortamından dolayı Microsoft alanlarda yükseltme yapmış.

Gmail bundan seneler sonra tahmin ediyorum (2004-2005 yılları gibi) 7 GB e-posta alanı ile piyasaya bomba gibi düştü. O zaman Microsoft halen bizlere Hotmail için 25 mb vermekteydi. Nitekim o alanım yetmiyor diye ben hotmail.com.tr adresini ücretli kullanıyordum. Bir aralar hotmail.com.tr adresleri 2 GB e-posta alanını 3 haftalık 7 TL’ye satıyordu. Aşağı yukarı aylık 10 TL para alıyordu.

Gmail Hotmail gibi paragöz değildi. Amacı kaliteli hizmet vermekti. (En azından öyle görünüyordu.) 7 GB’lik atılım Türkiye’de büyük yankı uyandırdı. İnterneti iyi bilen çevre teker teker Gmail adresi almaya başladı. Gmail öyle bir servis haline geldi ki artık kişiler özel bilgilerini bile orada saklar hale geldi. Şu an piyasada hotmail kullanan insanlar kesinlikle interneti bilmediklerinden kullanıyorlar. Çünkü Microsoft Windows ile ne geldi ise onu kullanıyorlar. Doğal olarak en çok kullanılan browser internet explorer, en çok kullanılan anlık chat sistemi msn, Arama Motoru Bing vs. vs. Fakat Bing internet explorer kadar köklü olsaydı ve Google kalitesine ulaşamasaydı bile yine Google kadar hit yapardı (Microsoft’un gücüyle.) Ama insanlar Google’ı tanıdı. En azından arkadaşlarına soruyorlar ve varsayılan arama motorlarını Google’a çevirtiyorlar.

Gmail’in tek farkı 7 GB alanı değil elbette. Gmail E-Posta hesaplarına adeta bir banka hesabı kadar önem veriyor. IP denetlemesi yaparak en son girişleri vs. gösteriyor. Bugün bir hotmailiniz çalınsa sizler için ciddi sıkıntı olur. Ama Gmail direk olarak size yardım ediyor.

Spam teknolojisi olarak oldukça başarılı. Zaten benim hotmaili bırakma sebeplerimden biri de spamdir. O kadar spam mesaj alıyorum ki anlatamam. Günlük 2bin tane mail almaya başlamıştım ve o an kararı verdim ve Gmail’e geçiş yaptım. Yanlış da yapmamışım. Şimdi bana günlük 200 – 400 arası e-posta geliyor. Bunların hepsi de benim kontrolümde. Bana bu niye gelmiş dediğim mail sayısı bir elin parmakları etmez.

Bir de Gmail’in hızına hiçkimse yetişemez 🙂

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.294.742


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.