Cuma , 25 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Gıda Satışı ve İzni

Gıda Satışı ve İzni

Blogumu takip eden bir arkadaşımızın sorusu üzerine bu konuyu sizlerle paylaşıyorum. Siz de sorularınızı mail yoluyla sorabilirsiniz. İsim vermeden mailinizi paylaşıp sorunuzu cevaplayabilirim. Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

Konu hakkında yorum yapmadana önce gelen maile bir bakalım. Sonra cevabımızı paylaşalım.

Arkadaşımızın bize gönderdiği mail…

Merhabalar,
Blogunuzu inceleme fırsatım oldu… Gerçekten çok memnun oldum. bilginizi paylaşıyor, kişilere yardım ediyor olmak, örnegine az rastlanır bir durum…

Benimde iki sorum olacak.

İnternet’ten gıda ürünleri satışında ( baklava ) gönderimi nasıl yaptığınızla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Şehir içine kargo ile gönderimde bir sıkıntı yaşanır mı?

Baklava ve börek ürünlerini bir başka üreticiden alıp, ya da kendimiz yapıp, bunu ilgili cafe ve pastanelere pazarlamak istesek. Bizden gıda üretim izni vb diger belgeleri isterler mi ?

Resmi prosüdürün dışında Türkiye de bu konuda denetimler sıkı mıdır, Bir sıkıntıya sokar mı bizi. Göstereceginiz ilgi için şimdiden teşekkürler.
Benim biraz aciliyetim söz konusu… en kısa sürede geri dönüş yapabilirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar

Öncelikle blogumuza olan ilginizden dolayı teşekkür ediyorum. Bu soruyu internetten gıda satışı konumu yazdığım günlerde sorsaydınız cevabım biraz farklı olurdu. Fakat Türkiye’de bu konuda çok değişiklikler meydana geldi.

Baklava gönderimini Ankara’da öğrencilik yıllarımda bir pastanedeki arkadaşımla anlaşmalı olarak baklava gönderimi yapıyorduk. Kendisi alüminyum folyo tepsi satın almıştı. Biraz sert olan bu tepsinin kendisinin söylediğine göre 3-4 tl masrafı varmış. Normal tepsiler 10 TL’den fazla biliyorsunuz. Bu folyo tepsi daha ekonomik. Ayrıca bu tepsiyi tam kapsayacak bir de karton koliye ihtiyacınız olacak. Alüminyum tepsinin bir de üstünü kapatabileceğiniz alüminyum folyo kağıdı var. Tepsinin dışını da streç film geçireceksiniz sağlam bir şekilde. 5-10 kat yapın gerekirse.

Paketlemeyi baklava soğuyunca yapmaya dikkat edin. Aksi halde baklava hamur olur 🙂 Bir de kargocular ile anlaşıp kırılır yazını kullanacaksınız. Yön işaretini de üstüne yapıştırdınız mı kargocu sağa sola yatırmadan taşır diye ümit ediyoruz 🙂

Üretim izni kesinlikle istenir. Fakat denetlemeler o kadar sık değil. Eskiden sık değildi en azından Bal Deresi Sahtekarlığı’nın gündeme bomba gibi düşmesiyle artık Tarım Bakanlığı da işini ciddi yapmaya çalışıyor. Firmanız küçük çapta iş yaparken sıkıntı olmayabilir. Fakat biraz büyüyünce göze batacaksınız ve ciddi bir ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bal Deresi olayından sonra dediğim gibi devlet işi biraz sıkı tutuyor. Bilginiz olsun…

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.476.078


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.