Perşembe , 2 Şubat 2023
Güncel
Anasayfa / Yazılım / Gerekli Bilgisayar Programları

Gerekli Bilgisayar Programları

Verilen tüm programlar ya Demo yada Freeware (Ücretsiz) sürümdür!

Merhaba Cihanblog takipçileri, editörlerimizle birlikte bilgisayar kullanırken ihtiyacımız olacak programları sizler için toparladık. Tabiki birçok programa ihtiyacımız olacak ancak biz sizlerle en gereklilerini paylaşacağız. Aynı zamanda format sonrası programlar olarakda adlandırabiliriz. Tabiki programları orta veya alt seviye bir bilgisayar olarak düşünebileceğimiz; 2.2 İşlemci, 2 GB RAM, 320 GB Hardisk’e sahip bir sistemde denedik.

ksprsky

 

Kaspersky Antivirüs : Birçok antivirüs programını kurduk denedik. Eset NOD 32, Avast, Norton vs. ama virüs bulmada ve temizlemede gördüğümüz en iyi antivirüs programı “Kaspersky” oldu. Eğer yukarıda belirttiğimiz sistemden özelliklerinden daha düşük seviyede bir sisteme sahipseniz, “Eset NOD32 Antivirüs” size tavsiyemiz.

Kaspersky oldukça stabil çalışıyor. Denediğimiz sistemi yormuyor ve USB bellekler gibi harici taşıma aygıtlarını bağladığımızda tarama yapıyor. Yani bunun için ayrı bir güvenlik yazılımına ihtiyacınız olmayacak.

 

İndirmek için Tıklayınız

gpl

 

GOM Player: Tekrar tekrar diğer medya oynatıcıları da denediğimizi söylemeye gerek duymuyorum. İçlerinde en kapsamlı program olan Gom Player sizin için ideal. Ancak yine VLC Media Player’da büyük ses sistemleri ile uğraşıyorsanız bizden size öneri.  Gom Player AVI, MPEG, DAT, WMV, ASF, ASX, MP4, MKV gibi video codec’lerini çalıştırabiliyor. Codec desteği çok olduğundan bu programla çoğu oynatıcının açamadığı dosyaları açma ihtimaliniz yüksek.

İndirmek İçin Tıklayınız

 

CCleanerClean Cleaner: Yada diğer adı ile CCleaner. Bilgisayarınızla sadece internette dolaşmanız bile hardiskinizin çerezlerle ve diğer internetten bulaşan gereksiz dosyalarla dolmasına yetiyor. Bu dosyalar zamanla internet sayfalarının yavaş açılmasından sisteminizin yavaşlamasına kadar birçok soruna yol açıyor. Bu gereksiz dosyaları temizlemek de size kalıyor. Bu işlem için gerekli olan herşeye CCleaner ile sahip oluyorsunuz. Hemde sadece “Temizliğe Başla” butonuna tıklamanız yeterli. Birkaç saniye içerisinde bilgisayarınız tamamen çerezler ve diğer gereksizlerden arınmış olacak. Ayrınca kayıt defteri çıktılarınıda düzenleyen ve temizliğinide gerçekleştiren CCleaner bilgisayarınız için vazgeçilmez bir program.

İndirmek İçin Tıklayınız

DTLite

 

Daemon Tools Lite: Internetten indirdiğiniz bir Windows 8’e baktığınızda normalde 4 GB civarı iken bir kalıp dosyası halindeyse bu 2 GB’a düşer. Peki bu kalıp dosyasını nasıl açıcaz? Iso uzantılı kalıp dosyalarını açan birçok program bulunduğu gibi hem ücretsiz hemde az yer kaplayan Daemon Tools Lite tam size göre. Iso uzantılı oyunlar, programlar vb. bu programla rahatça kurulumlarını yapabilirsiniz. Kullanımı basit ve kolay bir arayüzü bulunan Daemen Tools Türkçe desteği ile de kendisine bir artı daha katmış oluyor.

İndirmek İçin Tıklayınız

 

Google Chrome: Bildiğiniz gibi Internet Explorer çok yavaş bir tarayıcı. özellikle eklentiler demeye gerek yok sadece eklenti olarak java kurulu olduğunda bile açılışında 2 saniyelik gecikme yaşanıyor. Siz kurmamış olasanız bile antivirüsden Office programlarına kadar tamamı tarayıcı eklentilerini kurar. Bunların en rahat ve uzun çalışmalarda hatalar vermeden kullanabileceğiniz en iyi tarayıcı Chrome’dur. Gerek kendi eklentileri olsun gerek sade arayüzü olsun oldukça stabil çalışan bir tarayıcı. Google Chrome, internette gezinirken, indirme yaparken Internet Explorer ile arasındaki farkı gözle görebileceksiniz.

İndirmek İçin Tıklayınız

 

 

Winrar: En temel tanımıyla Winrar, bilgisayarınızda bulunan dosyaların boyutunu küçültmek ve arşivlemek için geliştirilmiş bir yazılımdır. Büyük boyutlu dosyalar genellikle sıkıştırılmış şekilde (.rar)  olur. “rar” uzantılı dosyaları açmak için en çok kullanılan, gayet basit ve olmazsa olmaz bir program.

32 Bit Sürüm İndirmek İçin Tıklayınız

64 Bit Sürüm İndirmek İçin Tıklayınız

 

 

nro

 

Nero: CD/DVD yazma programları arasında en eski ve popüler olanlardan biridir. Bu son sürümüyle birlikte sadece CD/DVD yazmanın ötesinde gelişmiş özelliklere sahip bir çoklu ortam paketi haline gelmiştir.

 

İndirmek İçin Tıklayınız

Evet arkadaşlar aklımıza daha birçok program gelebilir ama biz genel olarak gerekli olanları belirledik ve sizler için araştırdık kurduk denedik. Yine aklınıza gelen sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa aşağıdaki yorum bölümüne sizleri bekliyoruz. Katkıları ve incelemelerinde dolayı Ertuğrul Şahnagil’e teşekkür ederim. Umarım bir nebze yararımız dokunmuştur.

Halil Yıldız Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 104.504


Bilgisayara, telefona.. kısacası teknolojiye meraklıyımdır.