Perşembe , 16 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Geçmiş Zaman Olur ki !

Geçmiş Zaman Olur ki !

Kuran

Henüz yedi,sekiz yaşlarındaydım.Müstakil,bahçeli bir evde oturuyorduk.Bitişik evde hacı nene ile hacı dede yaşıyordu.Tam üç kez hacca gitmişlerdi.Çok mütevazi bir hayatları vardı.Çocukları olmadığı için evlatlık aldıkları bir kız çocuğunu büyütmüş,evlendirmişlerdi.Yalnız yaşıyorlardı.Evlerinde televizyon yoktu.Hayatları tamamıyla kuran ve sünnet üzerine kurulmuştu.Onlar dünyevi şeylerle ilgilenmezlerdi.

O günlerden hatırladığım birkaç ayrıntı var.Hacı neneler evlerine camiden hat çekmişlerdi.Cuma günü mahallenin bayanları orada toplanır cuma hutbesini dinlerlerdi.Hiç unutmam.Bir gün annem beni de götürmüştü.Hoca komşu hakkından söz ediyordu.Komşusuna haksızlık edenlerin ahirette kollarının ve bacaklarının kesileceğini,odun kütüğü gibi kalacaklarını söylüyordu.Hocanın bu sözlerini hiçbir zaman unutamadım.Çünkü çok etkilenmiştim.

Sabahları başıma kocaman bir namaz örtüsü örter,hacı nenelere giderdim.Hacı dede beni görünce “Molla geliyor,molla.”derdi.Bana namaz surelerini öğretirlerdi.Bazen de vergi iadesi için topladıkları fişleri hesaplardım.

Hacı nene çok güzel kol böreği yapardı.Karı koca şekerleri olduğu için onlara gönderilen bazı yiyecekleri bize verirlerdi.Doğrusu ben bundan büyük bir mutluluk duyardım.Hele aşure gelmişse keyfime diyecek olmazdı.

Hacı nene bana bir gün yeşil taşlı bir hac yüzüğü vermişti.O yüzüğü o kadar çok sevmiştim ki o gün bugündür yeşil taşlı yüzüklere bayılırım.Bir gün de anneme para vermişti.Bana o parayla bir şey almasını istemişti.Annem de bana bir çift bez ayakkabı almıştı.

O zamanlar videolar vardı.Film kasetleri kiralar,izlerdik.Hacı nene televizyon izlemediği için bir gün abimi kasetçiye yollayıp dini bir film kiralamasını istedik.Abim Nuh tufanını anlatan bir film kiralamıştı.Hacı neneyi bize çağırdık.Birlikte filmi izledik.Hacı nene film bittikten sonra yirmi sene önce kaybettiği annesinden söz edip ağladı.O gün bir insanın kaç yaşında olursa olsun annesine ihtiyacı olduğunu anladım.

İki buçuk yıl süren güzel komşuluğumuzdan sonra evimizi satmak zorunda kaldık.Babam pazarda erkek kıyafetleri satıyordu.Bir sabah uyandığımızda minübüsümüzün arka kapıları açıktı.Gece hırsızlar arabayı soymuşlardı.Evimizi satarak zararı gidermeye çalıştık.Taşınacağımız zaman hacı nene çok ağladı.Anneme”Allah bana bir evlat vermişti ama çabuk kaybettim.”demişti.

Taşındıktan sonra onlarla eskisi kadar sık görüşemez olduk.O arada hacı nene bir kaza geçirdi.Dolmuştan inerken çarşafı dolmuşun kapısına sıkışmış ve dolmuş hareket edince hacı nene düşerek kalçasını kırmıştı.Çok sürmedi.Bir gün okuldan geldiğimde annem hacı nenenin öldüğünü söyledi.Çok üzülmüştüm.Hacı nene artık yoktu.Birkaç yıl sonra da hacı dede vefat etti.

Hacı nene vefatından birkaç yıl önce bir rüya görmüştü.Rüyasında bir merdivenden çıkıyormuş.Merdivenin yukarısında “Allah”yazıyormuş.O yazıya ulaşmasına birkaç basamak kala uyanmış.Sonradan anladım ki o kalan birkaç basamak hacı nenenin vefatına kalan süreymiş.

O günlerden geriye unutulmaz hatıralar kaldı.Keşke yine çocuk olsam.Annemin namaz örtüsünü örtüp hacı nenelere gitsem.Onların kuran kokan,namaz kokan evlerinin havasını solusam.Umarım ahirette o güzel insanlarla bir araya gelirim.Mekanları cennet olsun..

Selma Bulut Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 12.575


Türkçe öğretmeniyim. Halen MEB'de görevimi sürdürmekteyim. Cihan Blog'un gelişerek daha büyük kitlelere ulaşması konusundaki isteğim ve inancımdam dolayı buradayım.