Pazartesi , 18 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Sağlık / Gece uykusunun önemi !

Gece uykusunun önemi !

Şuan saat 02:11. Evet, bu yazıya başlarken saat’im böyle gösteriyordu. Peki ya doğru mu ? Tabi ki doğru; saat doğru da benim burada oturmam yanlış. Niye mi ?

Gece_Uykusu

Evet arkadaşlar makalemizin konusu; “Gece Uykusu“… Bu, yaşadığımız yüzyılda özellikle bekar gençlerin büyük sorunu haline geldi. Sanırım bu konuda bilgisayar, televizyon ve diğer elektronik bazı aletlerin etkisi büyük oranda.

İnsan vücudunun, hormonları, en iyi gece salgıladığını biliyor muydunuz ? Gece uykusuz kalarak hormonsuz kalan vücudunuzdan ne beklersiniz ? İşin çok daha vahim olan tarafı, gece uykusundan mahrum kalmak sadece sağlığımızı bozmakla kalmıyor aynı zamanda; Kanser riskinide her defasında kat kat artırıyor.

Bu bağlamda gece uykusuz kalmanın büyük zararları olduğu gibi aynı derece büyük yararlarıda var. Sindirim ve bağışıklık sisteminin kendi içinde faaliyete geçmesi, hormonların dengelenmesi… İlginçtir; Uzmanlar; güzelliğin sırrının “uykuda” olduğunu belirtmiş. Yani gece uykusunda. Hani deriz ya “Güzellik uykusu” diye… Buradan geliyor sanırım.

Arkadaşlar uzun yazıları kimsenin sevmediğini biliyorum, o yüzden; “kestik” diyorum. Yapacağınız şey gece uyumak, hepsi bu. Bu yazı, Ramazana denk geldiği için söylüyorum; evet uyuyun uyuyalım, güzelleşelim ama sahura da kalkalım 🙂 Selamlar olsun…

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 529.869