Cuma , 30 Eylül 2022
Güncel
Anasayfa / İnternet / Gazete Yazarlığı vs. Blog Yazarlığı

Gazete Yazarlığı vs. Blog Yazarlığı

Eskiden Gazete’de köşe yazarı olmak çok popülerdi. O makama ulaşmak gerçekten çok zor olduğu düşünülürdü. Kim hayal edebilirdi ki kendini bir köşe yazarı olarak ? Kim hayal edebilirdi ki okuyucularının olacağını düşünmek. Bir gazeteci gibi gözde olacağını düşünmek kimin haddine idi. Ama zaman öyle bir değişti ki artık gazete yazarları eskisi kadar popüler değil. İsterseniz gelin bu konuyu irdeleyelim.

İnternet’in hayatımıza girmesiyle bir çok alışkanlığımız değişti. Zamanla internet hayatımızı kaplamaya başladı. Artık bir çok kişi site açar hale geldi. Bu tarz kişisel sitelerin de en popüler olanı blog tarzı siteler. Blog bizim dilimizdeki günlükle aynı anlamı taşıyor. Şu an günümüzde o kadar başarılı bloglar var ki inanın en popüler köşe yazarları bile o kadar okunmuyor. Blog Wolkanca, Pilli Network Blogları bunlardan bazıları.

Önceden gazete yazarları takip edilirken gazete yazarları blogcuları takip eder oldu. Mesela geçenlerde Tarihin Arka Odası adlı programa bakıyordum. Murat Bardakçı bir blog tarzı olan ekşi sözlük sitesinde sözlükçülerin yazdıklarını okuyor ve onlara klavye delikanlıları diyordu. Peki Murat Bardakçı’ya şunu sormak lazım. Murat Bey sizin gibi gazete yazarı niye bir blogcuya tenezzül ediyor ? Demek ki blogculuk o kadar gelişmiş ki artık bloglar gazeteciler tarafından takip ediliyor.

Bir mikro-blog uygulaması olan twitter da bunun bir ispatı. Ahmet Hakan gibi bir köşe yazarı artık kaybedilen gazetecilik popülerliğini twitter ile baştan yakalamaya çalışıyor. Blogculardan bile fazla twitter kullanıyor. Tweet sayısı da bir hayli fazla.

İşte artık Gazetecilik o kadar da önemli değil. Kaliteli bir yazar olduğunuzu düşünüyorsanız blog yazarlığı yaparak geniş bir okuyucu kitlesine ulaşabilirsiniz. Çünkü kalite daima kendini hissettirir ve size okuyucu buldurur. RSS Feed uygulaması ile sizi takip edenlerin sayısını da görebilirsiniz. Hatta e-mail aboneliği ile blogunuzdan kişileri haber edip güzel bir bilgi ağı kurabilirsiniz.

Siz de Blog yazarı olmak istemez misiniz ? Blog yazarlığı yapmak isteyenlere yardımcı olabilirim.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.595.908


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.