Cumartesi , 26 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Sağlık / GATA Nasıl Bir Hastane ?

GATA Nasıl Bir Hastane ?

[poll id=”13″]GATA denilince aklıma hep gözümde çok büyük ve Türkiye’nin en iyi hastanesi imajı vardı. Tabi Askerlik Muayenesi için gittiğim GATA’daki izlenimlerim sonucunda Türkiye’nin en iyi hastanesi olmaktan çok vasatı geçemeyen bir hastane olduğu kanısına vardım.

Bu durum karşısında kendime şu soruyu sordum. Acaba zorunlu olmasam bu hastaneye gelir miydim ? Koca bir HAYIR !!! çığlığı kafamın içinde beliriyor ve gelmezdim herhalde diyorum.

GATA, hani o Cem Yılmaz’ın Tabiri ile GATAAA, Gülhane Askeri Tıp Akademisi !

Sanırım bu espiriyi Cem Yılmaz Paşaları memnun etmek için yapmıştır.

Hastane izlenimleri sırası ile size aktarmak istiyorum.

1. Kesinlikle Temiz Bir Hastane DEĞİL !

İdrar Tahlili sırasında hastanenin ne kadar temiz olduğunu çok iyi anladım. Bir kere tahlil için verilen kabın poşeti yok. Artı kapağı da yok. Öyle bir pis görüntü ki millet çalkalaya çalkalaya döke saça (yaşlı amcalar, teyzeleri kastederek söylüyorum.) idrar örneklerini getiriyorlar. Dikkat edin haa. İdrar tahlili verilen yerin yakınından geçerken. O kalabalıkta o kargaşada biri idrar örneğini üzerinize dökebilir.

Tuvaletler ise içler acısı. Devlet Hastanelerinin tuvaletleri pırıl pırıl iken GATA tuvaletlerinde adeta millet GAITA (Halk arasında b.k) testi yaptırıyor sanki. Her taraf pislik içinde…

2. Sıramatik gibi bir teknoloji bu hastaneye henüz uğramamış

Sıra sistemi diye bir şey yok bu hastanede. Kaç gün uykusuzluk çektim bu yüzden. Sabahleyin erkenden gidiyorum ve adımı bir kağıda yazıyorum. Gelen herkes adını kağıda yazıyor. Daha sonra bu kağıda yazılan isimler belli bir sayıya ulaşınca görevliye teslim ediliyor. Görevli tek tek çağırıyor. Siz de gidip sıranızı alıyorsunuz.

Anlayacağınız sıra almak için sıranın sırasına giriyorsunuz.

3. Röntgen, MR, Tomografi sonuçları için de sıraya girmeniz gerekiyor.

Ne internet sitesinden sonuçlara erişim var. Ne de doktorunuza sonuçlar gidiyor. Size yarın saat 10:00’da gelin derler röntgen sonucu için size tavsiyem 11:00 gibi gidin ki sinirden verem olmayın.

4. GATA Hastane Yazılımında Problem Var

Bir yazılımcı olarak GATA’nın yazılımsal sisteminde de bir sorun olduğunu düşünmekteyim. Bu kanıya nasıl vardığımı açıklayım.

a. MR çektirmek için herkese bir gün içinde aynı saate sıra veriyor. Ben dahil herkese saat 08:00’e sıra verilmişti. Yazılımsal olarak yarım saat ara ile sıra verilebilir.

b. MR için Üre ve Kreatinin değerlerini belirlemek için benden tahlil istediler. Ben sıradan çıktım tekrar kan vermeye. Sonra aklıma geldi. Bir gün önceki tahlilimin sonucunu aldığım gün tekrar tahlil istemeleri garip gelmişti. Bir baktım ki o tahlilde Üre ve Kreatinin değerleri belirtilmiş. Demek ki bizden bunu talep eden kişiler benim bu testi olduğumu göremiyorlar. Bu da yazılımsal bir problemdir.

c. Hastanenin her bir bölümünde süreç yavaş işliyor. Devlet ve Özel Hastanelerde süreçlerin çok hızlı işleme sebebi yazılımsal sistemlerin oldukça gelişmiş olmasından.

Bu sonuçlara bakarak üzülerek söylemek istiyorum ki GATA çağın gerisinde kalmış bir hastanedir. Her ne kadar çok başarılı doktorları da olsa. Ben inanıyorum ki o doktorlar teknolojik olarak daha gelişmiş hastanelerde daha iyi hizmet verebilirler.

5. Hastanede Oldukça Yavaş Bir İşleyiş Var

Hastalığım için Romatoloji bölümüne geldiğimde şunu gördüm. 5-6 doktorun olduğu bölüme sadece bir tek doktor size bakıyor. Diğerleri ne yapıyor anlamış değilim. Aslında GATA’nın en büyük hatası Askeri Hastane’i halka açmak oldu. Bizim gibi Askerlik Muayenesi bekleyenler için ciddi bir eziyet sebebi.

Normal devlet ve özel hastanelerde 1-2 günde biten bir iş maalesef gatada 1-2 haftada bitiyor. Özetle şunu diyebilirim. 1 günlük işiniz var diyorsanız 1 hafta, 2 günlük işim var diyorsanız 2 hafta ordasınız demektir. GATA başka bir Galakside olmalı ki orada gün kavramı dünyaya göre haftaya denk geliyor.

6. Tahlil Göstermek İçin Bile Sıra Almalısınız

Sabahleyin tahlil sonucu almak için sıraya giriyorsunuz. Sıra size 09:00’da geldi diyelim. (Tabi bunun için Gata açılır açılmaz gelmiş olmalısınız. Bu kadar kısa sürede sıra gelmiyor çünkü.) Bu sonucu doktorunuza götüreceksiniz. Ama önünüzde 30-40 kişi girmiş oluyor zaten. Bu da sizin 5-6 saat beklemeniz anlamına gelebilir. Ya da sıra bitmiş olabilir.

Tahlil için oradaki doktorun keyfi yeterse ve sıra verin komutunu verirse size sıra veriliyor ve sizin tahlilinize bakılıyor. Doktora da kızmıyorum. Doktorlar arasında rütbe olduğu için hepsi boş duruyor ve bir kişiye yıkmış durumda işi. Askeriye gibi emir komuta zinciri olduğu için herkes altındakini eziyor.

Yaşlı, acil pek dinlenmiyor. Doktorların keyfi yeter ise hasta tahliline bakıyor.

7. Uzaktan Gelen, Yaşlı, Mağdur vs. Hiç hesaba alınmıyor

Uzaktan geldiğinizi söyleseniz de, yaşlı da olsanız, parasal sıkıntı yaşayan biri de olsanız 1 ay GATA’da sürünmeniz kimsenin umrunda değil. Sivil – Asker, Rütbeli – Rütbesiz herkes GATA’ya küfür mü eder kardeşim.

Millete bakılmadığı için herkes küfür durumunda. Röntgen çektirecektim. Hanımefendinin cips keyfi bitince röntgenimi çektirdim. Dediğim gibi kimkime dumduma…

8. GATA Personeli Genel Olarak Asık Suratlı…

GATA’daki personel sivil – asker ayırmadan herkese aynı suratsız, soğuk askeri bir tavır ile yaklaşıyor. Utanmasalar hazır ol diyecekler. Özellikle gülmeme ve surat asma eğitimi almışlar. Hep insan azarlar tavırdalar.

Bu konuda devletimizin sağlık politikalarının GATA’ya da uyarlanması gerektiğini düşünüyorum.

GATA hakkında anlatılacak daha çok şey var. Fakat uzun yazıp sizleri sıkmak istemiyorum. GATA ile ilgili blogumda çok yazı yazacağım. Bölüm bölüm ayırıp ayrı ayrı konular halinde işleyeceğim. Lütfen siz de katılımlarınızla GATA hakkındaki görüşlerinizi bildirin.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.476.137


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.