Cuma , 30 Eylül 2022
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Eleştiri / Gariplikler Ülkesi

Gariplikler Ülkesi

imagesCAUTEPT6Son günlerin en önemli gündem maddelerinden biri cumhurbaşkanlığı seçimleri. Türkiye ilk defa kendi cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gidecek. Anket sonuçlarına göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın %54-55,Ekmeleddin İhsanoğlu’nun %37-38,Selahattin Demirtaş’ın ise%7-8 oranında oy almaları bekleniyor.

Siyasetle çok fazla ilgilenen biri olmadığım için Allahu Teala’dan hayırlısını temenni etmekle yetiniyorum. Açıkçası daha 3-5 gün öncesine kadar seçimlerle hiç de ilgilenmiyordum. Hatta “Amaannnn! Bana ne.”diyordum. Ta ki  Aydın’daki ailemin yanında YSK’dan gelen sms’le görev yerim olan Diyarbakır’da sandık başkanı olarak görevlendirildiğimi öğreninceye kadar.

İlk etapta şok oldum. Bu olamazdı. Ben hiçbir şekilde seçimde görev almak için başvuru yapmamıştım. Hatta 31 Ağustos’ta Diyarbakır’a dönmek için uçak biletimi almıştım. Meğerse ilçe seçim kurulu başkanı olan hakim istediği kişiyi re’sen görevlendirebiliyormuş. Mazeretsiz olarak göreve gitmemek suçmuş. Hatta bu yüzden hapsi boylayabilir ve memuriyetinizden olabilirmişsiniz.

Ben hayatımın hiçbir safhasında risk almayı seven biri değilim. Bu konuda da risk almak istemedim ve 5 Ağustos’ta Diyarbakır’a gitmek üzere uçak biletimi aldım. Gitmesine gideceğim de zaten seçim görevi için verecekleri para 213 tl. Ben sadece gidiş biletini 198 tl’ye aldım. Bunun dönüşü de var. Tabi dönebilirsem. Malum seçimin 2. tura kalma ihtimali var. Dolayısıyla da benim 2. defa görevlendirilme ihtimalim var. Neresinden baksan saçma sapan bir durum. Dönemezsem 31 Ağustos için aldığım bilet de yanacak.

Doğu’da öğretmen olmak gerçekten çok zor. Her zaman söylerim. Biz zaten hava yolu şirketlerine çalışıyoruz. Git gel,git gel. Hayatımız uçak biletlerinin ucuz olduğu tarihleri ve promosyonları takip etmekle geçiyor. Hele ki ben köy öğretmeniyim ve ilçede kalıyorum. Köye gitmek için ayda 120 tl servis parası veriyorum. En azından servis ücretimiz karşılansa. Ev bulmak bir mesele. Köyde kötü şartlar altında görev yapıyoruz ve sürekli enfeksiyon geçiriyoruz. Üstüne bir de tatilde emri vaki yapılarak verilen seçim görevi eklendi,tam oldu.

Şu an tatilde olup da seçimde görevlendirilen birçok öğretmen olduğunu tahmin edebiliyorum. Bu sistem değişmeli. En azından görev veriliyorsa masrafımızı karşılayacak kadar bir ücret verilmeli. Bu kadar yol git. Dünyanın masrafını yap. Seçim öncesi eğitim seminerine katıl. Gerekli hazırlıkları yap. Seçim günü akşama kadar uğraş ki muhtemelen o gece adliyede sabahlayacağım. Sonra da 213 tl para al. Onu da yaklaşık iki ay sonra alabileceğim. Heba olan tatilimi saymıyorum bile. Artık yorum sizin.

Selma Bulut Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 14.012


Türkçe öğretmeniyim. Halen MEB'de görevimi sürdürmekteyim. Cihan Blog'un gelişerek daha büyük kitlelere ulaşması konusundaki isteğim ve inancımdam dolayı buradayım.