Salı , 26 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / İnternet / Sosyal Medya / Facebook / FQL Nedir ? (Facebook Query Language)

FQL Nedir ? (Facebook Query Language)

Facebook öyle bir dev haline geldi ki artık hiçbir şeyde sınır tanımıyor. Bir yazılımcının gelişimini düşünelim. Bir proglamlama dili seçer. Örneğin PHP. Zaten facebook da php ile yazıldı. Bir de veritabanı tipi seçer. Mysql diyelim. Muhtemelen facebook da başta öyle yapmıştır. Fakat şu an oracle ile çalıştıklarını düşünüyorum. Yoksa mysql kaldırmaz bu yükü 🙂

Bugün developer’da gezerken gördüm. FQL yuh dedim ya. Biz SQL diye bir tarafımızı yırtarken artık facebook kendi sorgu dilini yazmış. Ne diyelim artık. Yakında php ile değil özel bir dille de yazılır facebook.

Zaten HTML yerine FBML’yi oturtmaya çalışan bir facebook görüyoruz. Şimdi de FQL için milleti zorlayacak. Demek ki yavaş yavaş bütün siteler facebook himayesine girecek. Merak konusu ise şu. Acaba bu tekelleşmeyi kim durduracak ?

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.494.258


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.