Perşembe , 29 Ekim 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Forum Sitesi mi ? Blog Sitesi mi ?

Forum Sitesi mi ? Blog Sitesi mi ?

İnternet Dünyasına forumlarla girmiş birisi olarak böyle bir konu açmış olmam bile oldukça ironik. Bu konuyu açmamın temel nedeni ise wordpress ile tanışmam. Blogspot ile tanıştığımda böyle bir konu açmazdım. Joomla da beni hiç etkilemedi. Ta ki WordPress’i tanıyana kadar.

WordPress’ten sonra Cihan Blog’u kurunca, zaman içerisinde Forum sitelerine olan ilgim azaldı. Benim ilgimin azalmasının yanı sıra çok ciddi anlamda bir değişim de söz konusuydu internet dünyasında. Bir çok kişi artık eskisi kadar forumlara rağbet etmiyordu. Gerçi bunda Google’ın arama teknolojisini değiştirmesinin de çok büyük etkisi oldu.

Google’ın özgünlüğe çok değer veren yeni alt yapısı, kopyala yapıştır yapılan formların sonu oldu. Dini bir site olan ilkvahiy.net’in kapanma sebebi de budur. Günlük 10.000 ziyaretçiyi geçen dini siteye 500 kişi bile girmez olmuştu. 20bine yakın üye 74bin konu ve 250bin mesajın olduğu site siteler çöplüğünde yerini aldı.

Google’ın bu teknolojisi ile Bloglar biraz daha ön plana çıktı. Çünkü Blogun tarzı olarak Forum sitesi gibi kopyala yapıştır yapacak geniş bir kitle yok. Sadece Blog yazarları konuları açtığı için blog yazarı bilinçli olursa özgün içerikli bir site oluşturulacaktır.

WordPress’in de güçlü alt yapısı ile özgün bir site ile arama sonuçlarında hep üst sıralara çıktığınızı göreceksiniz.

Forum Site mi ? Blog Sitesi mi ? sorusuna cevap olarak şunu diyebiliriz. Mesele özgünlüğü yakalamak. Elimde 4 tane Vbulletin lisansı var. Sitelerin hepsi kapatılmış durumda sadece biri açık. O da konuların özgün olmasını sağlayacak bir site konusu seçtik. Bu yüzden forum sitesi olması mantıklı idi.

Şimdi siz r10.net varken, bir webmaster forumu açmaya kalksanız. Siteniz zamanla kopyala yapıştırın mahkumu olacak ve siteyi kapatma noktasına kadar geleceksiniz. Ben şu an oyumu blogdan yana kullanıyorum.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.480.187


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.