Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Güncel
Anasayfa / İnternet / Google / Firefox Google ve Apple Ateş Püskürdü

Firefox Google ve Apple Ateş Püskürdü

Firefox Google ve Apple’a Oldukça Sinirli

Apple iPhone serisi ile Browserlar arasında Safari de kendinden söz ettirmeye başladı. iPhone’un desteğini arkasına alan Safari mobil tarayıcılar arasında lider konuma geçtiğini söyleyebiliriz. Bu durumdan Firefox ise oldukça rahatsız.

Bildiğiniz gibi Apple Flash’a gerek olmadığını HTML 5, CSS 3 ve Javascript ile Flash gibi uygulamalar yapılacağını söylemişti. Bu tutumuyla da Adobe firmasını karşısına alan Apple son hareketiyle de Firefox’u karşısına aldı.

Mozilla’nın açık kaynak yazarlarından Chris Blizzard, Apple’ın HTML Gösterim sitesine sataştı. Sitenin HTML 5’i sadece Safari destekliyormuş gibi davrandığı için çok kızdı. Oysa HTML 5’i bir çok browser destekliyor.

Buna ek olarak Google da bu sataşmadan nasibini aldı. Google bir aralar Mozilla Firefox’u çok desteklemiş ve Google Chrome tarayıcısı ile çok ciddi bir kazık atmıştı Mozilla’ya bundan dolayı aynı sataşmadan da Chris Blizzard Google’a da verdi veriştirdi. Google’ın Uygulama Geliştirme sitesinin sadece Chrome için uygulama geliştirilmesine izin verdiği için kızdı.

Google ve Apple gibi iki devin Chrome ve Safari’ye verdikleri önem sonucunda Firefox’un piyasadaki pastadan az pay alacağı için çıkıştığı da bizi düşündürmüyor değil.

Kaynak: Ve Teknoloji


Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.408.106


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.