Perşembe , 23 Mayıs 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Fast Food Kültürü

Fast Food Kültürü

Türk insanı gün geçtikçe yozlaşıyor. Bu yozlaşmanın en kötü basamaklarından biri de yemek kültürünün gün geçtikçe ölmesi. Dünyanın 1. Mutfağı sayılan Osmanlı Mutfağı’nın mirasçısı olan Türk Mutfağı maalesef Fast Food Kültürüne yeniliyor.

Hızlı şehirleşmeden kaynaklı kısıtlı zaman bizi çabuk yemek yemeye alıştırmış durumda. Bir de batıdan aldığımız hamburger, çizburger, sandviç, pizza vs. gibi yiyecekler artık Türk Mutfağını öldürdü diyebilirim.

Kapadokya’da yaşayan bir insan olarak şunu söylemek istiyorum. Bölgemizde turistler Türk Yemek Kitaplarını çok sık alırlardı. Ama artık eskisi kadar almıyorlar. Bizim sahip çıkamadığımız değere onlar neden sahip çıksın ki ?

Fast food bizim yemek kültürümüzü tehdit etmekle kalmıyor. Ayrıca sağlığımızı da tehlikeye atıyor. Amerika’nın en büyük sıkıntısı Obezite hastalığının kaynağı bu fast food kültürü. Amerika bu hastalıktan ve bu fast food kültüründen kurtulmaya çalışırken, ülkesinin dışında fast food reklamları yaparak halkı fast fooda teşvik ediyor. Bunun en güzel örneğini McDonalds’ da görebilirsiniz. McDonalds’ sürekli olarak çocuk menüsünden bahsedip çocuklara oyuncak vereceğinden bahsediyor. Tabi küçük çocukların buna kanması son derece normal. Bir de çocukları ile akla sahip ebeveynler çocuklarına uyunca çocuk fast foodlar ile büyüyor.

Bütün bu karamsarlığıma rağmen hala Türk Yemek Kültürüne bağlı olan şehirlerimiz var. Örneğin bir Şanlıurfa, Gazintep, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Adana yemek kültüründen taviz vermeyen şehirlerimiz. Farkettiyseniz genelde doğu bölgemiz muhafazakarlıktan mı kaynaklı bilemiyorum ama çok daha fazla fast food kültürüne cephe almış duruyor.

Sağlıklı bir yaşam istiyorsak ve kültür miraslarımızın en önemli parçalarından olan yemek kültürümüzü devam ettirmek istiyorsak, hamburger, çizburger, tost, sandviç, kumpir vs. gibi abur cubur yiyecekleri bir kenara bırakmalıyız. Hakiki Türk Yemekleri yemeliyiz. Hatta Türk Yemeklerini tüm dünyaya anlatıp yemeklerimizi sermayeye dönüştürmeliyiz. Tıpkı Fransa gibi.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.392.009


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.