Perşembe , 29 Ekim 2020
Güncel
Anasayfa / Yazılım / HTML & CSS / Farklı Tarayıcılarda CSS Problemi

Farklı Tarayıcılarda CSS Problemi

İnternet Tarayıcıları

Webmasterların en büyük sıkıntılarından biri hiç şüphesiz web tasarım safhası. Bu tasarımların da en büyük sıkıntısı da farklı tarayıcılarda yaşanan css problemleri…

Bu problemler yazılan kodların farklı tarayıcılarda farklı yorumlanması sonucu oluşuyor.

Malesef tarayıcı üreticilerde bir ortak lisan olmadığı için tasarımcılar çok ciddi sıkıntı çekiyorlar. O yüzden bir web sitesi yapıldığında 2-3 popüler tarayıcı için de stil sayfası hazırlanıyor.

Mesela internet explorer bu konuda en ilginç yorumlama yapan browser. Chrome ve Firefox birbirlerine oldukça benziyorlar ve hata payları nerdeyse sıfır. Internet Explorer’da durum farklı. ie6, ie7, ie8 gibi sürümlerde hep CSS okuma mantığında değişikliğe gitti.

Bu yüzden internet explorer farklı sürümlerde css bozukluğuna sebep oluyor.

Artık tasarımcıların buna bir dur deyip, tarayıcıları bir şekilde ortak dil yazımına zorlamalılar. Aksi halde tarayıcı sayısı arttıkça tasarımcıların işi oldukça zorlaşacak gibi gözüküyor.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.480.193


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.