Pazartesi , 18 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Faiz’in Haram Olmasının Hikmetleri

Faiz’in Haram Olmasının Hikmetleri

Faiz Haramdır

Faiz yani riba hepimizin bildiği gibi İslam dinine göre haramdır. İslam inancına göre bir şeyin haram olması hikmetinden dolayı değil illeti olan Allah’ın istemesinden dolayıdır.

Her ne kadar islam inancına göre haramlar Allah’ın istemesinden dolayı da olsa Allah Hakîm olduğundan akla uygun hikmetler ile yasağını aklen de haram eder. İnsanlar haramları akla göre hükmettikleri için hikmetini anlamadığı haramları haram kabul etmeyip küfre düşer.

Örneğin kendini bilim adamı sanan bir takım insanlar kendi zekalarına çok güvendikleri için anlam veremedikleri haramları inkar ederek küfre düşerler. Mesela tesettürü anlamayan bir kişi hikmetine göre hüküm verir. Hikmeti anlayabilecek bir Kur’anî zekası olmadığı için mantıksız gelir ve hükmü kur’anda adı geçmeyen baş sargısı diye inkar eder.

Faiz de hikmetini anlamayanlara göre haram olmayan bir eylemdir. Oysa hikmeti olmasa bile sırf Allah istediği için haram demek gerektir. Ama cahil insan hikmete göre hüküm vermekte ve anlamadığı zaman faize de helal demektedir. Yahudilerin kur’an ayetine göre dedikleri gibi : “Faiz de ticaret gibidir.” sözünü tıpkı bir yahudi gibi zikrederler.

Ben bu yazımda Allah’ın haram kıldığı faizin keşfedilmiş birkaç hikmetinden bahsedeceğim. Ama şunu unutmayalım. Hiçbir hikmeti anlayamasak bile sırf Allah emrettiği için Rabbimize şükretmek için o haramı işlememeliyiz.

Faiz’in ve Bankacılık Sisteminin Kısa Tarihi

Faiz Tapınak Şövalyelerinden bugüne kadar bilinen bir olgu. Daha eski kaynaklarda var mıdır ? Kesin olarak bilemiyorum. Tapınak Şövalyeleri ilk bankacılık mantığını getiren topluluk. Zamanla masonlaşarak hıristiyan kiliselerini koruma amacından sapan Tapınak şövalyeleri malları bir yerden bir yere taşımak için taşıdığı maldan pay alıyorlardı. Böylelikle ilk bankacılık mantığı oluşturuldu.

Ekonomilerde Faiz

Faiz artık dünyanın hemen hemen her ülkesinde var. Borsalar, Bankalar faizi sürekli desteklemektedir. Faiz anaparayı kullanmak için anapara verenin sizden kullandırdığı süre için anaparanın belli bir kısmı kadar daha para veya mal istemesidir. Örneğin 120.000 TL’ye ev almak isteyen biri 60 ay vade ile bankadan kredi aldığında banka kişiye 120.000 TL öder ve kişiden 60 ay boyunca 240.000 TL para ister. Bunu ay ay kendisine taksitle ödemesini talep eder.

Faizin Haram olmasının Hikmetleri

Halkın yanlış bildiği bir gerçek vardır. Malı alan para değildir. Para malın varlığını belgeleyen araçtır. Mal ile mal alabilirsiniz. Para ise sizin ne kadar malınız olduğunun yazılı delilidir. Zaten para banknot olarak da zikredilmektedir.

Dünya üzerinde 200 trilyon dolar değerinde mal olduğunu düşünelim. Bu malı almaya bedel 200 trilyon dolar değerinde çeşitli para birimlerinden oluşan bir para topluluğu olsun. Eğer siz bir mal üretmeden, paranın durduğu yerde para kazanması demek olan faiz ile paranızı artırsanız dünyadaki mal değeri 200 trilyon dolar iken elimize geçen para 220 trilyon dolar olacak. Arada 20 trilyon dolar değerinde bir para farkı var. Bu para faizden kazanıldı ama bu paranın karşılığı olan bir mal mevcut değil. O zaman ne olacak ? İşte o zaman paranın değeri 200 trilyon dolar seviyesine çekilmeli. Yani paralar değer kaybetmeli yani devalüasyon olmalı. Peki bu durumda ne olacak herkesin cebindeki para eriyecek. Faiz yiyenin parası zahiren artarken mal değeri olarak aynı kalacak. Fakat diğer insanların (yani tüm insanlığın cebindeki para eridiği için) hakkını yiyecek. Bu kul hakkı da faiz yiyeni cehenneme götürecektir. Faiz yetim hakkı yemedir diyen atalarımız bu hakikatı anlamıştır. Çünkü siz faizi yetim olmayan birinden alsanız bile paraların değerinin düşmesine sebep olduğundan topluluktaki yetimlerin de haklarını yemiş olacaksınız. O halde faiz hadiste şiddetle men edilen “Yetim hakkı yemeyin” sözlerini dikkate almamak demek olacaktır.

Ekonomik Kriz zamanında haberlerde hep şunu duyarsınız. Falanca ülkenin merkez bankası faizleri düşürdü. Faizler düştü. Faizleri sıfıra kadar çekti vs. Peki krizlerde önlem paketi olarak açıklanan faizleri sıfırlama neden hep sıfırda bırakılmıyor ? Ekonomilerin küçülme sebebinin faiz olduğu kriz zamanında faizlerin sıfıra çekilmesinden anlaşılmıyor mu ? Kriz kalkınca neden faizler tekrar yükseltiliyor ? Faizin yiyene de yedirene de faize bulaşmayanlara da hiçbir faydası yok. Aksine tüm insanlık için zarardır faiz.

İnsanlardaki aç gözlü hissiyat bu kadar zeki insanları bile kandırıyor ve faiz yoluna itiyor.Faizle zahiren hiç kaybetmeyenler ekonomilerin küçülmeleriyle yerinde saydıklarının ve hatta Allah’ın bereki kaldırmasıyla zarar ettiklerinden zerre miktar haberleri yok.

Faiz sadece şeytanın işine gelir. Yasin Suresinde denildiği gibi “Şeytan bize apaçık bir düşman kesilmiştir.” Şeytanın sözünü dinleyip faizi yemek bütün insanlığa bir zarardır.

İnşaallah Faizden uzak durmaya çalışırız.

Hazırlayan : Cihan KÜSMEZ – cihanblog.com

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.492.914


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.