Perşembe , 9 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Eğlence / Eurovision Yarışması

Eurovision Yarışması

Türk insanı için Eurovision Yarışması artık bir fenomen olmuş. Bir türlü anlam veremediğim halde bizim ülkemizde çok önemli bir konu olarak görülüyor. Özellikle TRT’nin gazıyla var gücümüz ile bu yarışmaya hazırlanıyoruz. Belki de Sertab Erener – Every way that I can şarkısına kadarki hüsranımız ve ezikliğimiz bize bu yarışmaya, yenilen pehlivan güreşe doymaz misali, bağladı.

Eurovision Yarışması aslında dünyada hiç de birinci sınıf sayılan bir yarışma değil. Ama bizlerde takıntı olmuş durumda adeta. Hem de öyle bir takıntı olmuş ki kültürel değerlerimizi bu yarışma için çok rahat hiçe sayabiliyoruz. Bugün Sertab Erener ile başlayan bir ingilizce şarkı furyası var. Neymiş efendim kendimizi daha güzel anlatıyormuşuz. Yahu müzik evrenseldir diyenler de bu adamlar değil mi ? Neden biz kendi dilimizle anlatmıyoruz. Belki o yıllarda Sertab Erener Eurovision Yarışması’nı kazandı fakat oraya da bizim benliğimizi gömüp geldi. Ne acıdır ki o yıldan sonra hep ingilizce şarkı yapmaya çalıştık. Hadise Düm Tek ve Manga We could be same bizim yitip giden kültürel değerimizin ispatlarıdır.

Önümüzdeki günlerde yine Eurovision Yarışması var ve Manga grubu var gücüyle ingilice şarkılarına çalışıyorlar. Bizleri ingilizceyle güzelce anlatmaya çalışacaklar (!)

Umarım bir gün bu saçma sapan yarışmanın hiçbir önemi olmadığı anlaşılır da ülke gündemini meşgul etmez.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.922


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.