Perşembe , 23 Kasım 2017
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Siyaset / Erken Seçim

Erken Seçim

fft99_mf57114937 Haziran’dan sonra ilk aklıma gelen Erken Seçim’di. Ama bu süreç akıllı bir biçimde partiler tarafından yönetilmeliydi. O yüzden hiçbir parti erken seçim lafını ağzına almamıştı. Çünkü o süreçte kim erken seçim lafını ağzına alsa oy kaybetmesi kaçınılmazdı.

İşte böyle bir dönemde partiler erken seçim muhabbetine girmediler. Olayın Akparti cephesine bakacak olursak Akparti Erken Seçim’i isteyen değil koalisyonu isteyen bir imajı çizmeye çalıştı. Halka vermek istediği mesaj şuydu. Bakın bana verdiğiniz görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Koalisyonu var gücümle kurmaya çalışıyorum. Ama dediğim gibi koalisyonlar zordur. Koalisyon hükümetleri güçlü değildir. Devlet için sıkıntıdırlar. Ortak noktalar bulunamaz vs.

İşte Akparti bu süreçte Erken Seçim’e çok iyi hazırlandı. Ne de olsa kendi argümanlarını çok güzel ispat etmiş oldu.

Neydi bu argümanlar ?

  1. Koalisyon olursa ülke geriler. (Terör faaliyetleri bunun bir sonucudur.)
  2. Faiz artar, dolar artar, borsa düşüşe geçer.
  3. Partiler arası anlaşmazlıklar olur.
  4. Ticaret geriler.

İşte bu süreç bize bu dört olayı gösterdi. Akparti de kendi argümanlarını en güzel şekilde açıklamış oldu. Olası bir erken seçimde en güçlü aday Akparti’dir ve oyunu artırıp tek başına iktidar olacaktır kanaatindeyim.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.341.597


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.
  • Kesinlikle doğru. Herşeyde bir hayır vardır diye boşuna dememişler. Biz Türkler veya Anadolu insanı; birşeyleri yaşayıp öyle tecrübe etmeyi severiz veya öyleyizdir genelimiz. Sonuç olarak bu koalisyon süreci seçmeni akıllandırdı diye düşünüyorum. Toplumda HDP’ye oy verdiği için pişman olmuş olanlar az değil. Bunun yanında partilerinde hareketlerini izleyip düşüncelerine yön verenlerde elbette az değildir.

    Analiz doğru bakalım seçim doğru olacak mı ? inşAllah diyelim.

  • Cihan abi valla yine çok iyi bir yazı çıkarmışsın. Şöyle bir şeyi de ben eklemek isterim camaat üyesi olan askerlerin oylarının bulunduğu sandıktan çıkan %70’lik HDP oyunu hatırlatalım. Artık Fetö evet Fetö çünkü artık bir örgüt oldukları kesindir. Bunların içinde bulunan herkes HDP ye vermeye zorlanmıştır. Bu seçim artık neden tek parti hükümeti kurulamadığını ve AK Parti’nin neden Balkon Konuşması yapmadığını alay konusu yapmaya çalışanlara da buradan mesaj olsun. Erken seçime bekleriz.