Perşembe , 29 Ekim 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / En Ucuz Taşıma Sistemi

En Ucuz Taşıma Sistemi

İthalat ve İhracatta Kullanılan Taşıma Sistemleri

Yurtdışından mal getirtmek istiyor olabilirsiniz. İlk deneyiminiz ise bir takım sıkıntılar ile karşılaşacağınız kesin. Bu konuda size tecrübelerimi aktarmak isterim. İthalat yapmak isteyen bir firma malı ülkeye hangi taşıma yöntemiyle ülkeye sokacaklarını bilemediklerinden burada ciddi para kaybı yaşıyorlar.

Tahmin edersiniz ki 3 tür taşıma yöntemi var. Airmail, Deniz Taşımacılığı ve Kargo Taşımacılığı. Acemi firmalar ülke içinde taşımacılık yaptırdığı firmaları kullanarak yurtdışından mal getirtmeye çalışıyorlar. Örneğin yurt içinde UPS ile çalışan bir kişi yurt dışında da UPS ile çalışmak istiyor. Çünkü UPS’in taşımacılık gücüne güveniyor. Fakat fiyatlardan hiç haberi yok.

İnternette 1 $ a bulduğum bir ürünü UPS ile ülkeye sokmaya kalktığımda (1.000 adet almıştım) ürün başı 2.40$ a bana maliyet çıkarmışlardı. yani 1 $ a alınan bir ürün 2.5 katı fiyata mal oluyordu. Bu tecrübesizlik ile malesef bu ödemeyi yaptık. Fakat deniz taşımacılığı kullansak 1 $ lık bir mal için 0,04 $ bir masraf biniyordu. Deniz taşımacılığı çok ucuz iken malı 40 günde teslim alırsınız. Kargo şirketleri ise malı size 7 gün gibi kısa bir sürede teslim ederler. Hava taşımacılığı yani airmail ise 1 dolarlık mal için sizden 40 cent gibi bir miktar talep ediyorlar.

Size tavsiyem şu. mal alırken 1 konteyneri doldurmaya bakın. Deniz taşımacılığı ile alın. Ürün 40 günde gelir. Fakat en ucuz nakliyeyi yapmış olursunuz. Malı ülkeye getirmeden önce de gerekli tüm işlemleri yapın. Eğer bu işlemleri mal gelince yapmaya kalkarsanız (ben öyle yapmıştım) malınız 15 gün ardiyede bekler ve her gün için ardiyeye ekstra bedel ödersiniz. Bu da size ciddi zarar demek.

Bunlara dikkat ederseniz ithalatta sıkıntı çekmezsiniz.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.480.191


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.