Salı , 22 Ocak 2019
Güncel
Anasayfa / İnternet / Eğlence / Dizi / En İyi Yabancı Diziler

En İyi Yabancı Diziler

Türkiye’de izlemeye değer dizilerin çok az olduğunu yabancı dizileri izleyenler çok yakından bilirler. Kurtlar Vadisi’nin bir efsane olduğunu düşünen biriyken şu an o diziyi izlemeyen biriyim. Çok daha kaliteli yapımları görünce Türkiye’deki dizilerin büyük bir çoğunluğu basit kalıyor.

Şimdi sizlere en çok beğendiğim dizileri tavsiye edeceğim. (Kalite sırasına göre sıralanmamıştır.)


1. 24: 24 Dizisi ve Jack Bauer efsanesi ile çok geç tanıştım. Ama geç kaldığıma pişmanım diyebilirim. 8 sezon nasıl bitti anlayamadım bile. Bir oturmada en az 10-12 bölüm izleyerek hep uykusuz kaldım. Amerika’yı tehdit edenlere karşı CTU departmanında çalışan Jack Bauer’ın protokol tanımaz tavırları yüzüden sürekli hükümetle başının belaya girmesi ve sınırsız aksiyon. Kesinlikle tavsiye ettiğim bir dizi…

Lost Dizisi2. Lost: Adaya düşen bir grup insanın soluksuz fantastik macerası. 6 sezonluk J.J. Abrams yapıtı. Hüsranla biten finaline rağmen yabancı dizi kavramını alemimize oturtan dizi. Dizilerin babası sayılabilir.

Bu 6 sezonluk seriyi izlemediyseniz ilk bu diziye başlayın derim. Gerçi buna başlarsanız diğer dizilerden pek zevk alamayabilirsiniz. Çünkü çıtayı oldukça yükselteceksiniz.

3. Prison Break:  ps-vita-wallpapers-prison-break4 Sezonluk Michael Scofield Efsanesi… Abisinin haksız yere idam edilmesini engellemek için hapse girerek abisini kurtarmaya çalışan ve daha sonrasında süregelen olaylar dizisi. Macera severler için mükemmel bir macera. Diziyi bitirdikten sonra Prison Break’ın Son Kaçış filmini de izlemeyi unutmayın.

Duygusal biriyseniz efsanenin sonunda ağlayabilirsiniz bile…

Heroes

Heroes

4. HeroesFantastik dizileri sevenler için çok güzel bir dizi. 4 Sezonluk dizi anlam verilemeyecek bir şekilde yarıda kesildi. Ama gerçekten gizemli fantastik bir senaryosu var. Güzel bir final sezonunu hak eden bir diziydi. Tekrar çekilecek diye söylemler vardı. Fakat tam bir sonuç alınamadı. Halen dizinin çekilmesi ümidini taşıyanlar var. Gerçi ben o ümidimi yitirdim.

Bazıları sırf bu kötü bitişi duydukları için izlemek istemiyorlar…

The Vampire Diaries

The Vampire Diaries

5. The Vampire Diaries: Fantastik serüven sevenler için oldukça güzel bir vampir dizisi. Aşk, Macera ve Gizem dolu bir öykü. 4 Sezonu oynayan dizi halen devam ediyor. Dizi biraz Alacakaranlık filmini andırıyor. Bir tane kızın Vampirlerle olan ilişkisini anlatıyor.

Diğer Vampir filmleri ve dizilerine göre çok farklı bir yapısı var. Mesela burada Vampirliğin doğuşundan köken vampirlerden bahsediliyor.

Burada Vampirlerle insanların arkadaşlığından da bahsediliyor. Nasıl olacaksa demeyin oluyor… 🙂

Merlin

Merlin

6. Merlin : Camelot ve Kral Arthur Efsanesine farklı bir açıdan bakış istiyorsanız bu fantastik diziyi izleyebilirsiniz. Dizinin başrol oyuncusu burada Kral Arthur ve Camelot değil. Merlin… Merlin’in Kralı ve Camelot’u korumak için verdiği amansız mücadeleyi anlatıyor.

Bu mücadelesini de verirken aptal hizmetkarı oynuyor. Çünkü Arthur Pendragon’un babası Uther Pendragon zamanından kalma bir yasak var. Büyü yasak ve idam ile cezalandırılıyor. Kral Arthur da bu yasağı uyguluyor. İşte kahramanımız gizliden gizliye büyü yaparak Kralı ve Camelot’u koruyor. Dizi şu an 5. Sezonunda…

The Walking Dead

7. The Walking Dead: Bu yazıyı yazarken en keyif alarak izlediğim dizi sıralamasında 1. sırada olan diziyi sizlere sunmaktan gurur duyarım. 28 Gün Sonra ve 28 Hafta Sonra filmlerini andıran tarzdaki bir dizi.

İnsanlığa bilinmeyen bir virüs bulaşır ve insanlar ölüdürler. Zombi gibi gezmektedirler ve diğer insanlara zarar vermektedirler. Dünyada 12 milyon kadar insanın kaldığı tahmin edilmektedir. Soluksuz izleyeceğiniz bir dizi. Heyecan ve macera burada. Dizinin şu an 3. Sezonu oynamaktadır.

Fringe

Fringe

 

8. Fringe: Bilim kurgu tarzını sevenler için oldukça mükemmel bir dizi. Şu an 5. sezonunu oynayan dizi finalini yapacak bu sene. Gerçi son sezonu henüz izleyemedim. Fakat bilim kurgu tarzından çok daha öte bir dizi. Biraz zihinleri zorluyor. (Hatta çoğu yerde saçmalıyor.)

Dizinin sürükleyici olması oldukça önemli… Ayrıca macera tutkunları için vazgeçilmez.

 

Supernatural9. Supernatural

Sam ve Dean Winchester kardeşlerin muhteşem öyküsü. Adın da anlaşılacağı gibi doğa üstü. Tabi dini terminoloji ile bakarsak sapıklıklarla dolu bir dizi. Fakat heyecan, macera arayanlar için 8 sezon soluksuz izlenecek bir dizi. 8 sezon sürmesi zaten başarılı bir dizi olduğunu gösteriyor.

Cinler, periler, şeytanlar, melekler, cadılar, vampirler vs. hepsi birarada. Macera ile birlikte komedinin karışması da diziye ayrı bir lezzet katıyor.

Friends

Friends

10. Friends

Amerika’nın 2004 yılında biten 10 sezonluk efsane komedi dizisi. Finalini 50 milyonda fazla kişi izlemişti. 22 dakikalık her bir bölümü tam bir komedi. Halen izleniyor ve halen dizinin devamı çekilebilir mi diye soran var. Dizi biteli tam 8 sene geçti üstelik.

Komedi film ve dizilerini sevmememe rağmen bu dizi beni çok eğlendirmişti. Üniversite yıllarımda her gün kahvaltılarda bir bölüm izlerdim. Kahve eşliğinde çok güzel gider. Üstelik oldukça da kısa.

6 arkadaşın komik hikayesi. Jennifer Anniston bu dizideki başarısıyla çok aranan bir oyuncu haline gelmişti. Ben tekrar tekrar eski bölümlerini izlemekteyim.

11. ArrowArrow Dizisi 

Şu an gösterimde olan diziler arasında The Walking Dead ile yarışan tek dizi bence. Supernatural kalitesi bile 8. sezonda Arrow’dan geri kaldı.

Multi milyarder zengin bir iş adamının biricik oğlu adaya düşer ve 5 sene hayatla yaşam mücadelesi verir. Bir süt çocuğu olarak giden adam azılı bir katile dönüşür. Azılı katil derken sadece halka eziyet eden zenginleri öldürmektedir.

Konu olarak, aksiyon olarak tam anlamıyla 10 puanlık dizidir. Sadece 1 sezon oynadı ve şu an sürüyor.

Revolution - 2012

Revolution – 2012

12. Revolution

Düşünün hayatımız olan elektrik tüm dünyada giderse ve bir daha hiçbir şekilde geri getirilemese ne olur ? Şu anki okuduğunuz yazıyı okuyamaz ve bu diziyi bile izleyemezdiniz. Bunlar hayati örnekler bile değil üstelik daha ne hayati konular var.

İşte dizi elektriğin yok oluşunu, devletlerin yıkılışını, terörün artışını vs. anlatıyor. 15 yıllık elektrik kesintisiyle başlıyor macera…

Bana göre diziler arasında özgün senaryo anlamında ilk üçe girebilecek kadar kaliteli bir dizi. Bu senaryo kalitesine göre o kadar başarılı olamayan bir diziden bahsediyoruz. Büyük bir keyifle izliyorum. Fakat bu senaryo sıradanlığı hak etmiyor diyorum. Lost gibi Prison Break gibi marka olacak tarzda bir dizi olmalı. Yoksa tek başına da senaryo bir şey ifade etmiyor.

13. House MD

Bir çok kişi tarafından sevilemeyeceğini düşündüğüm dizidir. Çünkü dizide bildiğimiz anlamda bir aksiyon yok. Dizi aynı zamanda bir çok latince kelime ile kafanızı bulandırıyor. Çünkü House MD bir doktor dizisi.

House MDKibirli, inançsız, komik, hapçı ve ukala bir doktorun hayat hikayesi. Tüm ülke ona hayran ama bu doktor sadece işine bağlı. Hastasının ölmesi önemli değil. Önemli olan onun için hastalığın sebebini bulmak. Zaten hastalığı teşhis edince tedavi ile ilgilenmeyen biri. Bir de hastalık sadece ilginç ise tedavi ediyor. Hiçbir hukuki kurala uymuyor. Bu yüzden hapis de yattı. Hastanesinin ödeneklerini de kestirtti vs.

Hastalara ve insanlara saygısı sıfır. Çünkü duygusallığın beyni körelten bir hormon salgıladığına inanıyor. O yüzden duygusallıktan kaçıyor. Hatta ölen birini izinsizce otopsi yapıyor ki hastalığını anlasın. Hastalığı anlarsa insanın ölmesinin bir anlamı yok.

Ayrıca House MD’nin çok meşhur bir sözü var. Belki her bölümde söylüyordu: “Everybody Lies” yani herkes yalan söyler. İşte sırf bu yüzden dolayı doktorlara gittiğimde yalan söylememeye gayret ediyorum. 🙂

Bu sebeplerden dolayı bana çok ilginç gelen bir diziydi. 8 Sezon oynadı.

Spartacus - 2010

Spartacus – 2010

14. Spartacus

Kanlı sahneleri sevenler için müthiş bir gladyatör dizisi. Gladyatör filmindeki Maximus gibi Spartacus da özgürlük mücadelesi veriyor. Dizi yanılmıyorsam üç sezon oynadı. Fakat ben birinci sezondan sonra izlemedim. Bir türlü fırsat bulamadım. Ayrıca 1.5 yıldır lenf kanseri tedavisi gören “Spartacus” dizisinin 39 yaşındaki başrol oyuncusu Andy Whitfield, Avustralya’daki evinde hayata veda etti haberini okuyunca diziye karşı biraz soğudum.

Ama diğer bölümlerini de fırsat bulursam izleyeceğim. İlk sezon harikaydı.


İZLEMEDİĞİM FAKAT SEVİLDİĞİNİ BİLDİĞİM DİZİLER

Boardwalk Empire - 2010

Boardwalk Empire – 2010

1. Boardwalk Empire: Bir mafya dizisi. Uyuşturucu çetesi ve polis ile işbirliğinde bir kaçakçılık hikayesi. Diziyi izlemeye fırsat bulamadım. Godfather’ı sevenler için güzel bir alternatif

olabilir. Ama bayanları keyif alacağını sanmıyorum.

Diziyi 3. Sezon oynadı ve bildiğim kadarıyla halen devam ediyor. Benim takip ettiğim diziler tatile girdiğinde bu diziyi de izlenecekler arasına aldım izleyeceğim.

2. How I Met Your Mother: Komedi tarzında bir dizi. Geçlik dizisi olduğunu biliyorum. Uzun soluklu dizilerden 8 sezon oynadı. Bu tarz dizileri pek sevmem ama eğer fırsat olursa bu kadar ününün hatrına izleyebilirim.

3. 24 : (Artık İzledim. Yorum Yukarıda – 14/07/2013) 24 dizisi hakkında hiçbir şey bilmediğim ve adına ilk kez Prison Break ile duyduğum dizidir. 24 dizisinin tatile girmesinin sonucundaki doğan boşlukta Prison Break dizisi doğmuştur. 24 dizisi de uzun soluklu dizilerden birisidir. Dizi biteli uzun süre oldu. Ama izlemeyi düşünüyorum.

Dexter - 2006

Dexter – 2006

4. Dexter : Dexter methini çok duyduğum bir seri katil dizisi. Elimde tüm bölümleri olmasına rağmen 2 bölümden fazla izleyemedim. Bir türlü denk gelip de tam izleyemedim. İzleyen arkadaşlarım bu diziyi nasıl izlemezsin diyorlar.

Kesinlikle izleyeceğim. Ama ne zaman izlerim bilemiyorum. Size de şiddetle tavsiye ederim. Uzun soluklu dizilerden birisi…


ORTA HALLİ DİZİLER

Bütün dizileri bitirdiniz ve diziler tatile girdi. İzleyecek dizi kalmadı diyorsanız bu kategoriye müraacat etmelisiniz.

1. Grimm : Dizi tarz olarak Supernatural’e benziyor. Grimm diye bir ırk var. Bu ırk zararlı yaratıkları görebiliyor. Zararlı yaratıklarda insan suretinde halk arasında geziyor ve gizlice insanlara zarar veriyorlar. Grimm’ler bunları yakalıyor. Grimm olan bir polisin hikayesini anlatıyor. Fakat kalite Supernatural’e yaklaşamaz bile.

Breaking Bad - 2008

Breaking Bad – 2008

2. Breaking Bad: Bir kaç arkadaşım bu diziyi övmüştü. Ben de 5-6 bölüm izledim. Dizinin güzel bir konusu var. Fakat bana ciddi sıkıcı geldi. Hayata küsmüş bir kimya öğretmeninin çıldırmasını anlatan bir dizi. Kimyacı uyuşturucu imal edip satmaya ve karanlık güçlerle çalışmaya başlıyor. Sürükleyici gelmediği için bıraktım. İzlenebilir. Fakat ben sevmedim. Çünkü sürükleyicilik yoktu dizide.

Game of Thrones - 2011

Game of Thrones – 2011

3. Game of Thrones: Dizilerin kralı belki. Kullanılan kostümler ve malzemeler oldukça pahalı bir yapım olduğunu gösteriyor. Bu dizide Sibel Kekilli de oynuyor. Taht Kavgaları anlamına gelen dizide küçük krallıklar arasındaki mücadele anlatılıyor. Dizinin sürükleyiciliği olmadığı için adeta uykum geliyor. Çok kaliteli bir yapıt da sürükleyicilik de olmalı. Belki ileriki sezonlarda sürükleyici olabilir.

Dizinin hayranları lütfen bana kızmasın. Ama çok sürükleyici değil. 🙂

4. True Blood: Bir vampir dizisi. Biraz farklı. Vampirlerle insanlar anlaşıyorlar ve vampirlere iyi davranıyorlar. Hatta True Blood adında (gerçek kan) bir kan markası çıkarıyorlar. Coca Cola gibi kanları şişeliyorlar. Bu kanlar sentetik kan. Yani yapay. Böyle ilginç bir senaryosu var.

Dizide pornografi derecesinde cinsellik olduğundan rahatsız oldum. O yüzden pek izlemek istemedim. Ama çok bağımlılıarı da var. 5 sezon oynadı bu dizi ve devam ediyor.

Person of Interest - 2011

Person of Interest – 2011

5. Person of Interest: Lost dizisinin sevilen karakteri Benjamin Linus da bu dizide. Usta bir hacker’ı canlandıran oyuncu, suçluları tespit eden bir güvenlik yazılımı yapıyor. Bu sistem ile suçlu avına çıkıyorlar. Fakat bilgisayar tutkunlarını kendine bağlayabilir. Dikkat !

Dizi bir J.J Abrams dizisidir aynı zamanda. Dizinin konusu çok güzel ama Alcatraz gibi tekdüzelikten kurtulmaz ise gümleyebilir. Ama ben şu anki haliyle beğeniyorum.

Homeland - 2011

Homeland – 2011

6. Homeland: Bu dizi Barack Obama’nın en sevdiği diziymiş. Şaşırdım. Filmin anlamı vatan demek. Klasik Amerikan filmi. Orta Doğu ve Müslümanlar klasik düşman ve vatansever Amerika’lılar Müslümanlar ile çarpışıyorlar. Dizi güzel heyecanlı. Fakat orta çapta bir dizi.

  1. Sezonunu oynayan dizinin başrol kadın oyuncusu ise hamileymiş. Belki bundan dolayı dizide ara verilebilir. Onu zaman gösterecek.

7. Continuum: 1. Sezonu oynayan ve tatilde olan dizi 2077 yılını konu alıyor. 2077 yılındaki mahkumlar hapisten kaçmak için zaman yolculuğunu kullanarak günümüze geliyorlar. Onları tekrar yakalamak isteyen ajan da peşlerinden günümüze geliyor. Fakat zaman yolculuğu öyle kolay değil. Deneme aşamasında gibi. Bu yüzden tekrar eve dönüş oldukça zor.

Dizilerin yokluğunda seyrettiğim fena olmayan bir diziydi. İzlenebilir.

8. Falling Skies: 2 sezon oynayan Falling Skies dünyayı istila eden uzaylıları konu alıyor. Dizilerin yokluğunda izlemiştim. Konu mükemmel fakat dizi o kadar mükemmel değildi. İzlenebilir sıkılmazsınız. Ama orta halli.


TAVSİYE ETMEDİKLERİM

Aşağıdaki dizilerden hep sıkıldım ve yarım bıraktım. O yüzden sizlere de tavsiye etmem.

1. Doctor Who: Dizi zaman yolculuğu yapan çılgın bir doktoru ve yol arkadaşını konu alıyor. Diziyi sevmeme sebebim tam çocuklara göre bir dizi oluşu. Sihirli Annem, Ruhsar vs. gibi dizileri sevenler için ideal 🙂

2. Rome: Dizi aslında fena sayılmaz. Fakat Spartacus gibi bir dizi izledikten sonra bu diziden kesinlikle sıkılırsınız.

alcatraz3. Alcatraz: Çok heyecanla beklediğim bir diziydi. Dizide Lost’tan tanıdığımız Jorge Garcia (Hurley) de vardı. Dizi Alcatraz hapisanesi konu alıyordu. 1960 yılında kapatılan hapisanede gizemli bir şekilde mahkumların tamamı kayboluyordu. Dizi ilk başlarda çok sürükleyiciydi. İlk 3-4 bölümü soluksuz izledim.

Fakat dizinin her bölümünde bir mahkumun yakalanması ve dizinin bölüm adlarının da mahkum adı olması dizinin tekdüze şekilde devam etmesine sebep oldu. Bu sebepten dolayı dizi fazla izlenmedi ve bu yüzden 2. sezon onayını alamadı. Böylelikle diziler çöplüğünde yerini aldı.

4. Newsroom: Realist bir gazetecinin inanılmaz kibri ve arkadaşları ile olan ilişkisi anlatılıyor. Diziyi 1-2 bölüm izledim ve sıkıldım. Gerçekten haz etmediğim diziler arasındaydı.


2-3 günlük emek ile bu yazıyı sizler için derledim. İzlediklerimi de emekten sayarsak bayağı bir emek vermişiz demektir.

Not: Eğer unuttuğumuz diziler var ise lütfen hatırlatma yapın onu da ekleyelim.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.370.658


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.