Pazar , 5 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / Yazılım / PHP / En İyi PHP Editörü

En İyi PHP Editörü

PHP Editörlerin Eleştirisi

PHP script yazanlar arasında en çok tartışma konusu olan konulardan birisi de scriptin hangi editörde yazıldığıdır. Evet hangi editör PHP yazımı için idealdir. Bu konuda tecrübelerimi paylaşmak istedim. Umarım yeni başlayan arkadaşlara faydalı olur.

Ben PHP script yazarken kullandığım editörler arasından seçim yaparak eleştiriyi sunacağım. Elimizde 4 farklı seçenek var. Bunları sıralayalım.

Daha sonra da eleştirilerimize geçelim.

PHP Editörler

  1. Dreamweaver
  2. Php Designer
  3. Notepad++
  4. Notepad

Notepad’i de yazdım fakat notepad ile bir script yazılması gerçekten çok zor sadece küçük editlemeler için notepad’i kullanıyorum. O yüzden 4. şıkkı eliyorum direk 🙂

  1. şıkka gelince Notepad++ Notepad’e göre çok daha gelişmiş bir editördür. Notepad++ ‘ın en güzel yanı script renklendirmesi çok hoş. Bu da kod yazma şevki veriyor insana ama maalesef otomatik kod tamamlama eksik. Bir avantajı sistemi hiç kasmadan rahatlıkla kod yazabilirsiniz. Ama yine de sürekli scripti tek başınıza buradan oluşturamazsınız.

En önemli 2 rakip Dreamweaver ve PHP Designer. Aslına bakarsanız ben bile ikisi arasında seçim yapamıyorum. Çünkü birinde olan özellik diğerinde yok. İkisi adeta bir bütün oluyor. Mesela ben kod yazarken aynı script iki yerde de açık oluyor. Bir işlev diğerinde kolay ise öbüründe açmaya geçiyorum.

PHP Designer’ın en büyük artısı kod yazarken parantez, tırnak vs. gibi açma kapalı işaretleri açıldığında otomatik olarak tekrar kapatması. Yani bir tırnak işaretine bastığınızda direk iki tane tırnak işareti koyuyor. Bu özellik sayesinde tırnak kapatmayı unutma, parantez kapatmayı unutma gibi syntax hatalarından kurtuluyorsunuz. Dreamweaver’da da bu özellik yok mesela. Dreamweaver’da PHP Designer’da olmayan bir özellik var. include edilen css, js, veya herhangi bir php sayfa için direk olarak altta oraya ulaşan bir sekme çıkıyor. Burada hem hangi dosyalar include edilmiş görebiliyorsunuz hem de direk bu sekmeler sayesinde buralara çok rahat erişim sağlıyorsunuz. Bu özellik de maalesef PHP Designer da yok.

PHP Designer’ın bir artısı da sayfada kullanılan değişkenler, sabitler vs. gibi değerleri yanda bir yerde tutması. Bu özellik de malesef Dreamweaver da yok. Dreamweaver da CSS uygulamasında gerçekten bir numara. PHP Designerda CSS tasarım yapmak adeta not defterinde php script yazmak gibi bir şey. O yüzden CSS’i de Dreamweaver da yazmak gerekiyor.

Benim genel tavsiyem şudur. Eğer çok kompleks kodlar yazılmıyacaksa yani iç içe parantezler vs. çok kullanılmayacaksa Dreamweaver’da yazmak daha faydalıdır. Çünkü her include için sekme oluşması işleri gerçekten kolaylaşıyor. Eğer ben bir parantez hatası yapmamışsam kesinlikle Dreamweaver’da yazmaya devam ediyorum.

Gönül ister ki PHP Designer ile Dreamweaver’ın artıları birleşse o zaman mükemmel bir PHP Editörü ortaya çıkar.

Umarım yazım faydalı olmuştur.

Kaynak belirtmek koşulu ile sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.525


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.