Salı , 18 Haziran 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Haber / E-Kimlik 2012’de Ceplerimizde

E-Kimlik 2012’de Ceplerimizde

E-Kimlik’te son viraja girildi. 2012 yılından itibaren ilk kartlar verilmeye başlanacak. Bu dijital kimlik kartları pasaport, ehliyet, nüfus, banka bilgileri ve daha bir çok bilgiyi içinde barındıracak.

Tübitak’ın 5 yıldır üzerinden çalıştığı proje neredeyse sonlanmak üzere. Son viraja girildi. Kimliklerin kullanılmasına başlanmasıyla bir çok kurumda tek kimlik – tek şifre uygulaması başlayacak.

Yeni kimlik kartları ile vatandaşlar banka atm’lerinden para çekebilecek, kartı pasaport yerine kullanabilecek ve tüm e-devlet hizmetlerini bu kart ile yapabilecek.

Kimlik Kartlarının Bolu’daki pilot uygulaması bitince, e-dönüşüm Türkiye İcra Kurulu’nun alacağı karardan sonra, bir yıllık geçiş sürecinin ardından üç yıl içinde tüm Türk vatandaşlarının kullanımına sunulacak.

Kimlik Kartı Kopyalanabilir mi ?

Kartın 9 güvenlik önlemi var. Bu anlamda kopyalanması imkansız deniyor. (Bir yazılımcı olarak imkansız diye bir şeyin olmadığını yine belirteyim.)

Hayatımızı Kolaylaştıracak

Bu kart hayatımızı kolaylaştıracak ve zamanla cüzdanımızdaki belki tek kart olacak. Kredi kartları, banka kartları, üniversite kimliği, ehliyet, pasaport, nüfus bilgileri vs. hepsi bu kimlikte olacak. Belki bankada sıra alırken bu kartı kullanacağız. Ödeme yaparken de bu kartı kullanacağız. Motorlu Taşıt Vergimizi belki atmlerden bu kart ile ödeyeceğiz. Belki de maaşlarımız bile bu karta yatacak. Belki adımıza açılmış bir dava var ise bu karttan öğrenebileceğiz. Belki ödenmemiş faturalar bu karta gelecek. Belki diyorum çünkü hayal gücü sınırsız. Hayal edilen her şey dijital ortam ile mümkün. Kısaca bu kimlik kartı değil. Bir e-devlet hesabı Öyle bir hesap ki yaşamanız boyuncaki sahip olduğunuz tüm kişisel bilgileri ve hesapları kapsayan bir hesap.

Özel Hayatın Gizliliği Şüphesi: Bu kart hakkında tek endişem özel hayatın gizliliğinin kalkacak olması. Çünkü kart cebinizde iken bir alışveriş mağazasına girdiniz diyelim. Kapıdan geçerken bu kart aracılığı ile falanca yere girdi gibi bilgi bile gönderilmesi mümkün İstihbarat açısından oldukça güzel. Fakat özel yaşam gizliliği zamanla kaybolacak gibi gözüküyor.

Çünkü bu kart ile hayal sınırları zorlanabilir derecede takip sistemi yazılabilir.

E-Kimlik Uygulaması 2012’de: Videomuzu İzleyelim.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.398.823


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.