Çarşamba , 4 Ekim 2023
Güncel
Anasayfa / İnternet / Eğlence / Resim / Dünyanın En Hızlı Kamerası Olma Yolunda İlerliyor

Dünyanın En Hızlı Kamerası Olma Yolunda İlerliyor

gyhd100u_matte_1

Japon bilim insanları, kimyasal reaksiyonları gözlemlemek için süper hızlı çekim yapan kamera geliştirdi. Kamera, reaksiyonları saniyenin trilyonda birine kadar izleme şansı verecek.

Kameranın tamamen kullanıma hazır olması üç yıl sürecek.

Japonya’nın Tokyo ve Keio üniversiteleri tarafından geliştirilen STAMP kamerası, bilinen en gelişmiş hızlı çekim kamerasını geride bırakıyor. 12 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen kamera, saniyenin trilyonda biri hızında çekim özelliğiyle, en detaylı çekim imkanını sunacak.

STAMP kamerası, ardı ardına çekimle, saniyenin her trilyonda birinde 450×450 piksellik görüntüler yakalıyor. STAMP kamerasına kadar geliştirilmiş olan en hızlı kameralar, saniyenin milyarda biri oranda çekim yapabiliyor.

stampcam-dunyanin-en-hizli-kamerasi-e1407993208740

reaksiyonları gözlemlemek için özel olarak geliştirilen STAMP kamerası, test esnasında ısı iletimini görüntülemek için kullanıldı. Söz konusu süreç, ışık hızının 6′da 1′i hızında gerçekleşiyor.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, STAMP teknolojisinin temelinde ‘sinema filmi femto fotoğrafçılığı’ denilen yöntem yatıyor. Yöntem, görüntülenecek hedefin zamanla değişen konumsal profilini saniyenin trilyonda biri hızda optik haritalandırılması olarak ifade ediliyor.

Kameranın test aşamasındaki prototipi, 1 metrekarelik alan kaplıyor. Japon araştırmacılar, kameranın tamamen kullanıma hazır olması için boyutunu küçültmeyi amaçlıyor. Üç yıl sürmesi gereken küçültme işleminin ardından, STAMP kamerası kimyasal gözlemlerin yanı sıra tıpta ultrason taraması, otonotivde lazerli üretim süreci ve yarıiletkenlerin geliştirilmesi süreçlerinde de kullanılabilecek.

Hidayet Güngörür Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.710


Bilgisayar Programcısı