Salı , 7 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Dualar

Dualar

Dualar, insanların manevi alemini temizleyen Allah’ın insanlığa bir bahşidir. Ne var ki insan hayatında Dualar‘dan gaflet eder. Dua’yı sadece zor zamanında, Allah’tan gafil bir şekilde ve haşa sanki istediğimi vermek zorunda gibi eder insan. Oysa bunun ne kadar büyük bir günah olduğunun ne kadar büyük bir küfür olduğunun farkına varmaktan da acizdir.


Kur’an-ı Kerim insanın bu tutumunu şu iki ayetle açıklar :

De ki: “Karanın, denizin karanlıklarından, gizliden gizliye yalvara yalvara: “Ahdimiz olsun eğer bizi kurtarırsan, hiç şüphesiz şükredenlerden oluruz.” dediğinizde kim kurtarır sizi?
(Enam Suresi – 63. Ayet)

De ki: “Allah kurtarır sizi ondan ve her sıkıntıdan, sonra da siz yine ortak koşarsınız.”
(Enam Suresi – 64. Ayet)

Gördüğünüz gibi ilk ayette insan ne zaman sıkıntıya düşse, Ahdim olsun şöyle yaparız böyle yaparız. Namaza başlarız şükrederiz vs. der. İkinci ayet ise ona çok ibretlik bir cevap veriyor. Diyor ki Sizi sıkıntılardan Allah kurtarır. Ama siz yine ortak koşuyorsunuz.

Ne kadar acı değil mi ?

İnsanın bu gafleti Hz. Adem’den bu yana devam etmektedir. Haşa günlük hayatta Allah’ı koyacak yer bulamaz. Ama ne zaman bir sıkıntı çekse dayanak olarak Allah’ı arar. Peki şunu sormak lazım. Hangi arkadaşınız size icabet eder ? Düşünün hiç anmadığınız bir arkadaşınız var. 10 yıl aramıyorsun. Bir sıkıntı çekiyorsun çözse çözse o çözer deyip arkadaşını arasan arkadaşın ne yapar sana ? Emrim başım üstüne der mi ? Demez. Peki arkadaşın demezse Alemlerin Rabbi olan Allah hemen istediğini verir mi ?

Bu kadar gafil olan insana karşı Allah yine vaad etmiş :

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ ۚ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir hâlde cehenneme gireceklerdir.”

Mü’min Suresi 60. Ayet.

Yani biz ne kadar gafil olsak da Allah’a dua etsek rabbimiz bize cevap verecek. O insan gibi değildir. O darılmaz, o küsmez, o hemen azap da etmez.

İnsan olarak biz gaflet etsek bile ona dua edip yalvarmalıyız. Peygamberine (a.s.m) öğrettiği duaları öğrenmeliyiz. Çünkü biz dua ederken bile kusur ederiz. Kusursuz bir duayı kusursuz bir zaat’ın peygamberi (a.s.m)’den öğrenmeliyiz.

İşte inşaallah biz bu sitede yazılarımızla duaların öğrenmesine vesile olmak istiyoruz. Sizden tek bir ricamız olacak. Ricamız gönderilen dualar için lütfen sitemize girip duaya 1 paragraf da olsa bir yorum yazmanız. Çünkü yazılan her yorumla Google arama motoru sitenin değerli olduğunu düşünüyor ve ilk sıralara doğru yükseltiyor bizi.

Bir Zamanlar Dua Günlüğü kelimesinde ilk sayfada olamayan bizler şu an Dualar kelimesinde ilk sıradayız.

Son sözümüzü söyleyelim ve bugünkü konumuzu kapatalım. Sitemize olan ilginizden dolayı çok teşekkür ederiz. İnşaallah güzel paylaşımlarda bulunarak sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yazılarımızın büyük bir kısmı el yazması olmasından dolayı çok sık yazı yazamıyoruz. Bir yazıyı hazırlamak 1 saatten fazla sürebiliyor. Kusurumuza bakmayın. Allah bizi ve sizi Dua‘dan ayırmasın.

Konuya yorumlarınızı bekliyoruz…

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.636


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.