Çarşamba , 24 Temmuz 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Dua Çeşitleri – Allah’tan Af Dileme Duası

Dua Çeşitleri – Allah’tan Af Dileme Duası

Dua Çeşitleri: 3.Allah’tan Af Dileme Duası

Allah’tan af dilemek, günahları itiraf etmek için yapılan dua. Allah’a yakın olmak ve O’nun rızasına uygun hareket etmeyi sürdürme isteği, bazı dua şekillerinin sebebini oluşturur. Bu bakımdan, insanlar kendilerini Allah’tan uzaklaşmış olarak gördüklerinde, bu kopukluğu pişmanlık, tevbe ve istiğfar (bağışlanma) talebiyle onarmaya çalışırlar.

Tevbe’nin kelime anlamı “günahı terk etmek, günahsızlık durumuna girmektir.” İslam literatüründeki anlamı ise, “kişinin günah halini bırakıp asıl olan günahsızlık haline dönmesi, günahına pişman olup, bir daha işlememeye azmetmesidir.

Tevbeye yakın anlamlı kelimelerden biri de “istiğfar”dır. İstiğfar, kulun, Allah’tan kendisini azaptan
korumasını istemesi anlamına gelir Bu isteğin sadece sözle olması yeterli değildir. Azabı gerektirecek davranışlardan da uzak durması gerekir. Kur’an’da tevbe ve istiğfarı emmreden, Allah’ın tevbeleri kabul edici olduğunu ifade eden pek çok ayet vardır. Sadece ağızla “Tevbe ediyorum” demek yeterli değildir. Tevbe edenin, işlediği günah ve günahlardan içtenlikle pişman olması, bir daha işlememeye karar vermesi ve kendini ıslah etmesi gerekir. Kur’an’da pek çok ayette tevbenin peşinden kendini ıslah etme ve salih ameller işleme zikredilmiştir.

“Bir fitne kopmayacağını sandılar, körleştiler, sağırlaştılar, sonra AHah tevbelerini kabul etti; yine de çoğu körleştiler, sağırlaştılar. Allah işlediklerini görür.” (Maaide: 7l)

Bir ayette “Ey iman edenler! Allah’a nasuh bir tevbe ile tevbe edin.” (Tahrtm: 8) buyurulmuştur. “Nasuh” kelimesinde iki mana vardır:

1-İhlas, içtenlik, halislik, samimiyet.

2-Söküğü ve yırtığı dikme veya yamama. Buna göre tevbe hem içten ve samimi bir pişmanlıkla yapılacak, hem de günahlardan vazgeçilerek durum düzelmesi olacak; günahın insan şahsiyetindeki zararı giderilecek böylece günahların yaptığı tahribat yamanmış ve onarılmış olacaktır.

Tevbe, sadece ceza korkusuyla veya günahm çirkinliğinden dolayı değil, sırf günahta Allah’a isyan olduğu için, Allah’a karşı kabahatliliğin verdiği vicdan azabıyla yapılacaktır.

Kaynak : Rauf Pehlivan – Duanın Esrarı

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.404.649


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.