Cumartesi , 4 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / Drop Shipping Hakkında

Drop Shipping Hakkında

Blogumda son zamanlarda pek yazı yazamıyorum. İşlerin yoğunluğundan. Sadece takipçilerden gelen mesajlara cevap olarak yazı yazabiliyorum.

Yine bir mail aldım bir arkadaşımızdan. Kendisi Drop Shipping Hakkında bir mail atmış. Bize biz kaç soru yöneltmiş. Biz de usulümüz gereği sitemiz üzerinden cevap veriyoruz. Böylelikle bir çok kişi bilgi sahibi olabilir.

Not: Kişinin kişisel bilgileri gizlenmiştir…

Öncelikle mailini okuyalım.

Cihan Bey Merhaba,

Öncelikle vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.
………… Üniversitesi, Dış Ticaret bölümü öğrencisiyim.
Mesleki Çalışma ve Seminer adında bir dersimiz var ve hocamız bizden bir makale yazmamızı istedi.
Ticaret, E-ticaret derken, kendimi Drop Shipping’i araştırırken buldum.
Yaptığım birçok kaynak taramalarının arından internet üzerinde en çok sizin faydalı makalelerinizden yararlanmaya başladım.
Yapmış olduğum bu alıntıların dışında bir de bir konuda fikirleriniz makaleme için ışık tutacaktır.E-Ticaret’te Drop-Shipping Modelinin Yatırımcı Bünyesindeki Etkileri başlıklı makalemde,
bilginizden faydalanmak istediğim birkaç konu var ve umarım bu konuda yardımlarınızı esirgemezsiniz, şimdiden teşekkür ederim tekrar.
  • Drop Shipping yapan kişiler/yatırımcılar üzerinden konuşursak bu işe nasıl bir bilgi ya da maddi bir yatırım gerekiyor ?
  • Drop Shipping yapan kişilerin yaptıkları en büyük yanlışlar neler ?
  • Drop Shipping, E-ticarette “kesinlikle” faydalı bir model midir ? Zararlı ise sebebi ne/nelerdir ?
…ve tabii sizin de eklemek istedikleriniz olursa, makalemi tamamlamış olacağım. Makalemde sizden bahsetmeyi çok isterim.
İlginiz ve ayırdığınız zaman için teşekkür ederim.
İyi günler, İyi çalışmalar

Şimdi gelelim sorulan cevaplarına…

1. Drop Shipping yapan kişiler/yatırımcılar üzerinden konuşursak bu işe nasıl bir bilgi ya da maddi bir yatırım gerekiyor ?

Drop Shipping için öncelikli olarak çok iyi bir analiz yeteneği gerekiyor. Müşterilerin ilgilerini çekecek ürünleri bulmanız gerekiyor. Ayrıca öyle ürünler bulmalısınız ki rekabet noktasında sıkıntı yaşamamalısınız.

Örnekle açıklayalım. Canon Fotoğraf Makinasını drop shipping ile satmak benim kanımca son derece hatalı bir girişimdir. Çünkü drop shipping yapanların genelinde sermaye yoktur. Ya da başlangıç seviyesinde ciddi sermaye riskine girmek istemez. Drop Shipping vasıtası ile sattığınız bir fotoğraf makinasından Hepsi Burada, Hızlı Al gibi ciddi rakiplerden dolayı %5’lik bir kar ile zar zor satarsınız.

Sebepler nedir ?

Fiyat rekabeti, taksitteki faiz oranlarının yüksekliği ve marka olmamanız. Benim size drop shipping’teki en mantıklı girişimin kimsenin satmadığı bir maldan astronomik bir seviyede kar sağlayıp satış yapmanız www.kristalgul.com benim açtığım bir site ve drop shipping ile başlamışken şu an haftalık 100 – 200 stok ile çalışıyorum. Çünkü ürün piyasada tanınmıyor ve siz tanıtıyorsunuz.

Her yerde XML ile verilen ürünlerin satışları sizi Drop Shipping’te oldukça zora sokar. Çünkü herkeste vardır ve rekabet fazladır.

Drop Shipping’te parasal pek bir yatırıma ihtiyaç olmaz. Sanal Pazar gibi bir sitede ücretsiz market kurabiliyorsunuz. Ciddi de satış yakalarsınız. Ama bilgi kesinlikle şart. Yukarıdaki dediklerim uygulanırsa oldukça başarılı olabilir kişiler.

2. Drop Shipping yapan kişilerin yaptıkları en büyük yanlışlar neler ?

Doğru ürün ve tedarikçi seçememe en başta yapılan yanlıştır. Bakın internette aktif olan firmalardan drop shipping yönüyle mal satarsanız 1-2 satıştan sonra müşteriler direk tedarikçi firmaya yönlenecektir.

Hatalı ürün seçimi de sizi oldukça sıkıntıya koyabilir. İnternette bir mal satıp para kazanmak istiyorsanız, gerekirse mahalle bakkalınıza gidin ve her yerde olmayan bir mal seçin. Eğer sattığınız bir mal internette yaygın ise drop shipping ile sadece tedarikçi firmanın hamallığını yaparsanız.

Dediğim gibi ürünü çok özel seçin ve Türkiye’ye siz tanıtın. Böylelikle hem imalatçı mutlu olur. Hem de piyasada sizle rekabet eden kişi olmadığı için üründen çok kazanırsınız. Zamanla drop shipping yönteminden stoklu çalışmaya da geçebilirsiniz.

3. Drop Shipping, E-ticarette “kesinlikle” faydalı bir model midir ? Zararlı ise sebebi ne/nelerdir ?

Drop Shipping yöntemi tedarikçiler açısından en faydalı satış modelidir. Çünkü ücretsiz olarak herkes sizin reklamınızı yapar. Artı bir de malınızı satarak para kazanırsınız. Hazır müşteriler ayağınıza gelir.

Drop Shipping satıcıları için düşünürsek sermayesi olmayanlar için iyi bir fırsattır. Fakat %100 faydalıdır diyemem. Bir çok zararı da var. Çoğunlukla görmediğiniz bir malı müşterinize teslim ettirirsiniz. Kırık, arıza gibi durumlarda müşteri gönderen firmayı değil, sizi bilir. Siz kalkıp tedarikçi böyle göndermiş derseniz üstüne bir de azar yersiniz. Bizzat başıma gelmiştir. Oradan biliyorum.

Drop Shipping yapanlara en büyük tavsiyem, her yerde bulunmayan özel ürünler seçsinler. Ürünleri seçerken kolay kargolanabilir, (yani taşınma sırasında kırılmayan bozulmayan ürünler seçsinler.) pahada ağır gramajda hafif ürünler seçsinler. Böylelikle maliyetlerinizi düşürdüğünüz gibi satış sonrasında da az sıkıntı yaşarsınız.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.453


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.