Çarşamba , 4 Ekim 2023
Güncel
Anasayfa / Donanım

Donanım

PC’ler ve çevre birimleri ile ilgili gelişmeleri Cihan Blog – Donanım servisinden takip edebilirsiniz.

Kablosuz Pc Şarj Dönemi İntel Başlatacak

Uzun süredir süren çalışmalardan biride kablosuz şarj özelliği.Üzerinde yoğunca bir çalışma yapılan çalışma genelde Akıllı Telefonlar üzerinde yapılmaktaydı.Fakat İntel bunu bozucak gibi. Intel’in PC Client Grup başkan yardımcısı ve genel müdürü Kirk Skaugen’e göre, önümüzdeki yıl itibariyle PC’ler için kablosuz şarj teknolojisi, bir hayal olmaktan çok daha ileriye gidecek. “Birkaç yıl içerisinde kablosuz şarj PC’ler için, tıpkı günümüzde diğer iletişim ... Devamını Oku »

Uçaklar İnsan Gibi Hissedebilecek

Bae Systems firmasında kıdemli araştırmacı Lydia Hyde , bir gün evinde çamaşırları ile uğraştığı sırada bir şey farkediyor. Kurutma makinesinin aşırı ısındığında sensörler ile bunu farkedip,cihazı durdurduğuna dikkat eden Hyde, benzer bir fikri uçaklara nasıl uygulayabileceğini düşünüyor. Hyde, bütük pahalı ve karmaşık sensörler yerine, uçağın tüm gövdesine yayılmış basit,küçük ve çok fonksiyonlu bir akıllı sensör ağı kullanmak gibi bir fikri ... Devamını Oku »

DirectX 12 Gözleri Kamaştırdı

DirectX12 göz kamaştırıcı bir yenilikle geliyor . Microsoft’tan gelen açıklamaya göre DirectX12 Grafik yükseltme ile yetinmeyip güç tüketiminde yarı yarıya azaltacağını iddia etti . Hepimiz grafiği yüksek oyunlar oynadığımızda bilgisayarımızın nasıl ısındığını biliriz . Hatta kasa içerisindeki soğutucular bazen o kadar yetersiz kalır ki pc kendini yeniden başlatmak zorunda kalır . DirectX 12 intel ile bir araya geldi ve güç ... Devamını Oku »

Bilgisayarınızı Hızlandırın

Bildiğiniz üzere biz teknolojik araçları kullanan tüketiciler olarak elimizi nereye atsak ya o teknolojik alet yavaşlıyor yada zamanla çöküyor. Bu konuda sizlere bilgisayarınızı  hızlandırmanın yollarından bahsedeceğim. Bilgisayarınızı BleachBit adı verilen proğram ile hızlandırabilirsiniz Bu proğram türkçe dahil olmak üzere 61 dil desteği bulunuyor BLEACHBİT İNDİRME LİNKİ : İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN BleachBit ne gibi işlere yarar Disk alanı açmanızı veya diskteki ... Devamını Oku »

Yeni Nesil Quadro GPU Serisi

Yeni nesil Eski nesillere göre 2 Kata kadar daha fazla uygulama performansı sunuyor . NVIDIA Profesyonel Görüntüleme başkan yardımcısı Jeff Brown, “Yeni nesil Quadro GPU’lar, büyük veri setlerini yönetmek için yalnızca grafik ve hesaplama performansını artırmaz. Aynı zamanda görsel hesaplama kavramını bir iş istasyonundaki grafik kartından bağlanılan ortama genişletirler” dedi. “Yeni Quadro serisi, kullanıcılara tasarımları veya verileri ile yerel olarak bir istasyonunda, uzaktan ... Devamını Oku »

64-bit Nvidia

Nvidia , Tegra K1 yongası hakkında ufak ipuçları verdi . Yonganın 32 modeli geçtiğimiz ocak ayı içerisinde CES’te tanıtılmıştı . 64 Modeli için Nvidia ” özel tasarım, çift çekirdekli 64-bit” işlemci olacak ve K1 ile pin uyumluluğu sunacak. GPU ise 192 çekirdekli Kepler mimarisini temel alacak. Nvidia, 64-bit Tegra K1’in “Android için ilk 64-bit ARM işlemcisi ”  olacağından bahsetti . Fakat rakipleri Nvidia’yı pek ... Devamını Oku »

B&O’nun Kulaklığı BeoPlay H6 Türkiye’de

BeoPlay H6 Türkiye’de Hemde Çok Yakında Eylül Ayında Danimarkalı Bang & Olufsen geçtiğimiz yıllarda satışa sunmuştu . Fakat Türkiye’ye ancak eylül ayı içerisinde geleceğini açıkladı . Tasarım olarak gerçekten lüks bir tasarım sunuyor ve görenlerde çarpıcı bir dikkat bırakıyor diyebiliriz. Renk seçenekleri olarak  kiremit kırmızısı, kestane ve koyu mavi yer alıyor BeoPlay H6 içina B&O PLAY Müdür Yardımcısı Henrik Taudorf Lorensen ... Devamını Oku »

Tersi düzü olmayan yeni USB kablolar geliyor

Hep başımızı ağrıtan sinirlendiğimiz de zorlandığım ve kimi zaman zorlayıp soketi ( giriş yerini ) bozmaya son . Taslak olarak bu yılın geçmiş olduğumuz nisan ayında belirlenmişti fakat tam bir netlik kazanamamıştı . Ekstra bir özelik olarak bu usb kabloları hızlı veri aktarımı yapabilecek . Genel itibari ile USB 2.0 Micro-B’ye benzeyen bu kablolar Laptop , Masaüstü , Telefonlar ve aklınıza ... Devamını Oku »

Hem Tarayıcı Hem de Fare!

Teknoloji geliştikçe hayat daha da kolaylaşıyor. Bilgisayar ve tablet gibi ürünlerin kullanımını kolaylaştıran aksesuarları da bu gelişmeden payını alıyor. Bunlardan biri de Zcan kablosuz Mouse! Bu mouse ile kolayca her zaman, her yerde, makbuzlar, sözleşme, belge ve fotoğrafları yedekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken mausu tarayacağınız belge üzerinde ileri geri gezdirmek. Bu mause ile belgelerinizi kolayca tarayıp bilgisayarınıza kaydedebileceksiniz. Böylece kağıt israfından ... Devamını Oku »

Notebook Harddisk’i Nasıl Değiştirilir?

Notebook Harddisk'i nasıl değiştirilir? CihanBlog olarak sizler için yaptık. Devamını Oku »