Perşembe , 24 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Dini Filmler Eleştirisi

Dini Filmler Eleştirisi

Çağrı Filmi

Müslüman çevresinde en çok sevilen film Çağrı Filmidir sanırım. Televizyon izleyip dindar olup çağrı filmini izlemeyen yoktur sanırım. Dindar kesim tarafından da çok beğenilir. Çağrı filmi gibi filmler de tutulmuyor değil. Özellikle evliyaların hayatlarını konu alan filmler.

Ben bu filmlere bu kadar uysal bakmak istemiyorum. Bu yazıda da neden bu filmlerin İslamı temsil etmediklerini anlatacağım. Dini öğrenmek alimleri evliyaları tanımak için filmlerin güzel bir araç olmadığını, hatta dini öğretilere batılları soktuklarını göstermek istiyorum. Belki bilerek yapılıyor. Belki de bilmeden yapılıyor. Konumuz bu değil. Konumuz dini filmlerin dini anlatmada güzel bir araç olmadığıdır.

Şimdi Hz. Hamza kimdir dediğimde hepinizin aklına Anthony Queen gelmekte. İşte işin en acı yanı bu. Hz. Hamza gibi mübarek bir şahsiyetin şekli şemali Anthony Queen gibi birine nasıl benzetilebilir ? Mesela bana Aziz Mahmud Hüdai gibi mübarek bir zatın adı zikredilse aklıma Bulut Aras geliyor. Oysa Bulut Aras’ı Türkan Şoray ile samimi filmlerini bilmeyen yoktur. Her ne olursa olsun adı rol de olursa olsun. İnsanların zihinlerine gerçek bir hayat gibi yerleşiyor.

O yüzden Dini filmler ile ders alan biri o adamları başka bir yerde görürse onu mübarek gibi telakki edip ondan ders alacak. Bir örnek verelim mesela. STV’deki dini filmlerde oynayan bir adam şu an Hıyarlı Baba rolünde Kanal D’de çok güzel hareketler bunlar skeçlerinde oynuyor. Şimdi bu kişiyi mübarek sanıp bundan ders alan biri bu skeçi görse ne yapar ? Dinen caiz olduğunu düşünmez mi ?

Dini değerleri çarpıttığından dini filmlerden ders almayı tasvip etmiyorum.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.475.931


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.