Perşembe , 23 Kasım 2017
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Eleştiri / D-Smart Şikayet

D-Smart Şikayet

Blog Takipçilerimizden Sayın Birol Taşlı’nın bize iletmiş olduğu bir şikayeti sizlerle paylaşmak istedik.

Blogumuz açıldığı günden beri bir çok şikayet konusunda çözümler üretmiştir. Umarım bu soruna da bir çözüm üretecektir.

Konu D-Smart’ın haksız yere müşterisini faturalandırması ile ilgili. Konu ile ilgili Tüketici Hakem Heyetine gerekli şikayet de yapılacaktır.

D-Smart Müşteri Hizmetlerine gönderilen o şikayet metni…

10 Eylül 2013 günü Saat 19:40 da D Smart (08502660266) numaralı müşteri hizmetlerinde adının Ufuk olduğunu söyleyen müşteri danışmanına D Smart üyeliğimi Kapattırmak istediğimi söyledim. O da bana kapattırmamam için çok cazip tekliflerde bulundu. Bana söylediği kampanya tekliflerinde Benim eski cihazımı alacaklarını ve bana yeni cihaz vereceklerini 2 yıl süre ile cihaz bedeli 2 tl yansıyacağını ve 2 yıl süresince 24 TL ödeyeceğimi Bu taktirde (Maksi paket – HD kanallar ve sinema kanalları) nı izleyebileceğimi söylendi. Buna ek olarakta Bu yıl Sonuna kadar Gece Kuşağı kanallarınında hediye olarak verebileceklerini söylediler. Bende bu teklifleri kabul ettim. Bu gün yani 11 Eylül Günü AHŞUNLU UYDU SİSTEMLERİ(D Smart Srvs bayi) Gelerek Cihazımı alıp yerine söyledikleri cihazı takmışlar. Ben evde yoktum. Hanıma imza attırmışlar. Akşam ben eve geldiğimde. D Smart uydusunu açtığımda Bana söylenen paket ve kanalların bazılarının olmadığını gördüm. Tekrar D Smart 0850 2660266 numaralı müşteri hizmetlerini aradım Adının Tolga olduğunu söyleyen Müşteri temsilcisi ile görüştüm. Sinema paketinin olmadığını söyledim. Sistemden kontrol ettiler ve açtılar. Daha sonra teyit amaçlı bu kanalların 2 yıl süresince 24 Tl olacağını doğruladım Gece kuşağı kanallarının da bu yıl sonuna kadar açık olduğunu doğrulatmak istediğimde Gece kuşağı kanallarının kampanyada olmadığını söyledi. Bende kendisine dün görüştüğüm Ufuk isimli temsilci bunları söylediğini dedim. Onlarda yok dediler. Bende söylenen kampanyaların eksik olduğunu ve aldatıldığımı o yüzdende anlaşmanın iptalini istedim. Benim eski cihazımın iadesini ile yeni cihazın alınmasını ayrıca D smart üyeliğimi kapamak istediğimi söylediğimde. Bana Servisin adını ve tel numarasını vererek sizin söylemeniz gerekiyor. Yoksa eski cihazınız imha edilir denildi. Bende bahse konu AHŞUNLU UYDU SİSTEMLERİ(D Smart Srvs bayii) ni aradım bayiiden Ahmet bey benim aramamın önemi olmadığını bunu D Smart müşteri hizmetlerinin yapması gerektiğini İş emrini oranın verdiğini, Muhataplarının orası olduğunu söyledi. Size neden aramanızı söylediler anlamadım dedi. Ben Bu olayla ilgili D Smart müşteri hizmetleri ile O gün ve saatteki yaptığım konuşma kayıtlarının ve AHŞUNLU UYDU SİSTEMLERİ ile konuşmalarımızın incelenmesini ve istiyorum. D smart’ta çalışan iki personelin beni aldatmasından dolayı D Smart yayınlarına güvenim kalmamıştır. Ben Kendime ait olan Uydu alıcımın getirilerek yerine takılması ve yeni getirilen D Smart Uydu alıcısının götürülmesi ayrıca Aboneliğimin hiçbir yaptırımı olmadan iptalini istiyorum. Aksi taktirde gerekli yasal haklarımı kullanacağımı bildiririm.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.       

Not: Bu gün bana 133,56 tl ödenmemiş borcum olduğunu gösterir bir mesaj geldi. Ben deneme süresi içerisinde taahürt edilen kanalların olmadığını bu yüzdende kurulumun ertesi günü kapattırdım defalarca aramam rağmen eski kendime ait olan uydumu yeni alabildim fakat bana eski uydumu iade ederken imza attırmadılar. Resmi olarak teslim edilmedi gözüküyor. Ben d smarta mesaj ve fakslar yolladım. Bunla ilgili bir şeyler yazarsan bloğunda bakalım ne olacak

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.341.592


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.
  • şaziye yaman

    D smart abone yapıncaya kadar ki yaklaşım ve samimiyetini aboneliğinizi iptal etmek istemenizde göstermiyor. Ana aboneliğime eklettiğim yan oda kampanyasına girerken bilgilendirilmememden kaynaklı aylık ödenmeyince ikaz bile etmeden yayını kesmiş olduklarını farkettim. 3 görüşme yapıp sorunu anlattığımda çözümden yana değil baskı yaparak şu kadar para ödemeni gerekir iptal için iüşeklinde yaklaştılar. çözüme gelince elimizden birşey gelmiyor deyip, kestikleri yayına bir de ceza ödemem şeklinde açıyorlar. ŞİKAYETÇİYİM..

  • şaziye yaman

    Müşteri memnuniyeti sadece abone yapıncaya kadar işleyen bir sistemi var DSMART ın… sonrasındaki tüm olası sorunlarda Müşteri ve Hizmet yok… Sadece yaptırımları var… HD kalitesi, maalesef çözüm aşamasındaki sistemlerinde yok… PİŞMAN OLDUM D SMARTlı olarak yıllardır abone oluşuma… Yan oda kampanyasına girmek zaten bir katkı ve olumlamak iken, sorun çözmekten aciz bir kurum ile daha önümde 2 yıl var ve yaklaşımları beni hayal kırıklığına uğrattı..

  • Ersin

    Yeni geçilen eve ihtiyar ailemin isteği üzerine ve uğraşmasınlar diye eve internet başvurusunu ben yaptım. Başvurunun üzerine 1 ay geçti elimde sadece kutu var, kutuyu eve teslim etmişler ve kurulum için arayacaklarını söylemişler. Arayan soran yok. Ama evde internet varmış. Bursadaki şubeyi arıyorum tarif edelim siz kurun diyorlar. ( Bak bak, ilginç). Kurulum ekibi canı istediği zaman arayacak herhalde. Sonuçta kutu var. Ve ben kullanmadığım internete para ödeyeceğim. Her neyse dsmart müşteri temsilcisiyle konuştum, ablamız diyorki: eğer evde daha önce çekilen bir tesisat sistemi yoksa elektirikçi getirip sizin yapmanız lazım. ( Vay ki ne vay) Ulan insafsızlar, böyle bir durum var niye kurulum için arayacaklar diyorsunuz? Niye bilgilendirme yapmıyorsunuz?