Çarşamba , 7 Haziran 2023
Güncel
Anasayfa / İnternet / com.tr Domain Almak

com.tr Domain Almak

com.tr Uzantılı Domain Almak

com.tr uzantılı bir domain mi almak istiyorsunuz. Bu domainin nasıl alındığı hakkında size bilgi vereceğim. Öncelikle bu domainin nic.tr adresinden verildiğini bilmelisiniz. com.tr alan adlarını sadece ODTÜ vermektedir.

com.tr iki türde kayıt olabilir. Birincisi isimsoyad.com.tr şeklinde diğeri de markaveyasirket.com.tr şeklinde olabilir. Eğer siz adınıza bir com.tr uzantısı almak istiyorsanız bunu almanız oldukça basit. Sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ile bu ismi alabilirsiniz.

Eğer bir şirketiniz varsa sirketadi.com.tr ismini almak için Vergi Levhası, Şirket sahibi nüfus cüzdanı fotokopisi ve imza sirküsü vs. gerekmektedir. Eğer bir markanız var veya bir proje için com.tr adresi alacaksanız bir markanız olmak zorundadır. Markanız yok ise marka tescil yaptırarak com.tr adresi alabilirsiniz.

Şu an com.tr alan adlarının yıllık ücretleri 25 TL civarı. Ama direk ODTÜ’den almak yerine aracı firmaları kullanıp alırsanız 40 TL gibi yıllık ücretler ödeyebilirsiniz. Ben genelde 40 TL ödemeyi tercih ediyorum. Çünkü ara işlemleri domain firması sizin yerinize yapıyor. Siz hiç uğraşmıyorsunuz.

Size domain tescil için IHS‘yi öneririm. Gerçekten Türkiye’de en başarılı alan adı tescilcisi diyebilirim.

com.tr domain almak com domain almak kadar saniyelik işlem değildir. Bazen 2-3 günü bile bulabilmektedir. Biraz sabırlı olmalısınız.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.638.044


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.