Salı , 13 Nisan 2021
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Çıplak kadın resimlerine bakmak !

Çıplak kadın resimlerine bakmak !

fire isolated over black background

Çıplak kadın resimlerine bakmanın dinimizce hükmü nedir ? Konu, internetinde çok sık kullanılması ve yaşadığımız zaman açısından çok önemlidir. Özellikle biz gençler için çok büyük önem arzetmektedir. Cihan Blog’ta yani şuan bulunduğunuz sitemiz de de konuyla ters bir yazı olduğunu üzülerek söylemek istiyorum, ismini burada zikretmek istemiyorum. Hem o konu içinde bir hatırlatma olur inşAllah !

Bu konuda verilen fetvalar şu şekilde;


Sual: Kadın resmine bakmak caiz midir? Açıkken, arkadaşlarla çektirdiğim resimlerden onlarda da vardır. Geri alma imkanı da yoktur. O resimlerin bana da günahı olur mu?

CEVAP

Kadın resmine ihtiyaçsız ve şehvetsiz bakmak mekruh, şehvetle bakmak haramdır. Bir ihtiyaçtan dolayı şehvetsiz bakmak caizdir. Resim, hoparlörden çıkan sese benzetilemez. Resim, o kimsenin bizzat kendisi değil ise de, neticede bir kadın resmidir. Hangi kadın olursa olsun, resme de şehvetle bakmak caiz değildir. Kadının erkeğin, erkeğin de kadının yüzüne ihtiyaçsız bakması. tenzihen mekruhtur. Bir ihtiyaç varsa, ihtiyaç kadar bakılır. Açık gezmeye tevbe edip, resimleri de, geri alamadığınıza göre, size günah olmaz.


Sual: Spor sayfasındaki bacakları açık sporcuların resimlerine ve reklamlardaki açık kadın resimlerine bakmak caiz midir?

CEVAP

Kadınların bakılması haram olan saç ve diğer avret yerlerinin resimlerine veya televizyondaki görüntülerine şehvetsiz olarak bakmak caizdir. Çünkü, bakılan kendileri değil, resimleridir. Fakat bunlara da lüzumsuz olarak, bir ihtiyaç yokken bakmak mekruhtur. Resimlere, ihtiyaç kadar bakmak caizdir. Bu resimlere, görüntülere şehvetli olarak bakmak ise haramdır.

Erkeklerin göbek ile diz arası Hanefi ve Şafii’de avrettir. Hanbeli mezhebinde avret değildir. Avret kısmı sadece seveteyndir, yani iki çirkin yerdir, ön ve arkadır. Maliki’nin bir kavli de, Hanbeli mezhebi gibidir. Kadınların saçlarını göstermesi nasıl haram ise, erkeklerin de diz ile göbek arasını çıplak olarak göstermeleri haramdır. Hanefi’de diz de avret, Şafii’de göbek avrettir.

Kadın resimlerinin yüzüne ve saçına ihtiyaçsız ve şehvetsiz bakmak mekruh olduğu gibi, diz ile göbek arası açık erkek resimlerine de bakmak mekruhtur. Demek ki, başı açık kadın resmi ile bir sporcunun resmi arasında fark yoktur. İkisine de şehvetle bakmak haramdır. İkisine de şehvetsiz ve bir ihtiyaca binaen bakmak caizdir.


Sual: Bir hoca, “Müzik, çalgı ne kadar müstehcen olursa olsun Allah sevgisini artıyorsa mubahtır, süslü, açık, güzel bayana bakmak da ferahlık veriyorsa, Allah sevgisini artırıyorsa, çiçeğe bakmak gibi mubah olur” dedi. Haram olan şey mubah olabilir mi?

CEVAP

Çok yanlış bir kıyas. Güzel bir çiçeğe bakmak, onu koklamak ruha tatlı gelir. Ruhun Allahü teâlânın varlığını, büyüklüğünü anlamasına, Onun emirlerine uymasına sebep olmaktadır. Kokulu ve açık bayana bakmak ise, nefse hoş gelir. Kulak, renkten zevk almaz. Göz de sesten zevk almaz. Çünkü, anlamazlar. Nefs, Allahü teâlânın düşmanıdır. Zevklerine kavuşmak için her kötülüğü yapmaktan çekinmez. Onun zevklerinin sonu yoktur. Karıya kıza bakmakla doymaz. Daha başka şeylerin zevkini tatmak ister. Nefsin taşkın zevkleri, insanı sefalete, hastalıklara, aile facialarına, felaketlere sürüklemektedir. Allahü teâlâ, bu facialara mani olmak için, kadınların, kızların açılmalarını, yabancı erkeklere yaklaşmalarını, içkiyi, kumarı, çalgıyı yasak etmiştir.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:

Bir kimse İslamiyet’e uymaz, Allahü teâlânın düşmanı olan nefsine uyarsa, kalbi bozulur. Çalgı dinlemek ve her günahı işlemek nefsi kuvvetlendirir. Salim, temiz kalb müzikten zevk alamaz. Müzik nefsi kuvvetlendirip, harekete getirip zararlı olur. (Kimya-i saadet) “Çalgı insanı Allah sevgisine götürüyorsa caiz olur” demek, (Zina, içki, kumar Allah sevgisine götürüyorsa caiz olur) demeye benziyor. Dinimizin yasakladığı çalgıyı böyle savunmanın sebebi nedir?


Sorular ve cevapları dinimizislam.com sitesinden alınmıştır.

Fire-Hands-Screensaver_1

Allah(c.c) İsra suresi 32. ayetinde mealen buyuruyor ki: “Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.”

Bu ayet biz müslümanlar için tüm diğer ayetler gibi çok önem arzetmektedir. Dikkat edilirse ayette “Zina Yapmayın” buyrulmuyor, “Zinaya yaklaşmayın” buyruluyor.

Aciz misallerimizle anlatacak olsak; İleri de yanmakta olan bir ateş olsa ve biz o ateşe doğru yürüsek her bir adımda sıcaklığı hisseder terleriz ve rahatsız oluruz değil mi ? Fakat biz o ateşi merak etmekte, ona git gide yaklaşırız. İyice yakınlaştıktan sonra ateş olduğunu anlasakta farkeder mi o bizi artık yakar. Kaçmak istesekte kaçamayız, bir taraftan tutuşmuştur. Ateşe doğru ilk adımımızı atarken biz işi anlayıp hemen geri adım atsaydık o ateş bizi yakmazdı.

Nitekim Kuranın bir başka ayetinde Allah(c.c) şöyle buyuruyor:

“Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar…. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ” (Nur / 30,31)

Gözümüzle gördüklerimiz daha sonra bizlerin hayalini, düşüncelerini meşgul etmektedir. Çıplak kadın resimleri de böyledir. Bakıldığın da özellikle şehvetle bakıldığında beyne bir virüs gibi yerleşip bizi malayani bir şekilde meşgul etmekte, bir daha bakma isteği uyandırmaktadır. Bu ise haramdır. Şeytanın bir kereden birşey olmaz tuzağına düşülmesidir. Hayallerin temizliği için gözlerimizi haramdan korumamız lazımdır. Sadece göz değil haramlara gönül de kapalı olması lazım gelmektedir, kaldı ki internette çıplak bir kadın resmine bakmak caiz olsun ! Olur mu hiç ? Haramdır !

Sanat için soyunmak, reklam, para kazanmak için soyunmakta böyledir. Allah(c.c) rızası dışında yapılan hangi işte bir hayır olabilir. Sanat için soyunmak Rabbimizin ayetine ters olmakla beraber şirki de getirmektedir. Çünkü bir müslüman Rabbinin emri dışında ki emirleri Rabbinin emirlerinden üstün tutamaz, sanat için soyunma ifadesi ise tam manası ile sanatı haşa Allah(c.c)’ı ortak koşmak anlamı gelmektedir. Keza para kazanmakta böyledir. Para kazanmak için fotomodellik yapmakta aynı şekildedir. Çekende çektirende aynı harama girmektedir. Bunları yayınlayanlar da aynı şekilde. Allah(c.c)’ın bu kadar apaçık ayeti varken kendi yaptığını mubah görmek apaçık bir sapıklık alametidir.

Biz müslümanlar olaylara kesinlikle o olmasaydı koymazdım veya o açmasaydı bakmazdım diye bakamayız. Bunu Lisanssız Yazılım Hakkında yazısının yorumunda da belirtmiştik. “İnternete bu resimler konuyor, gözümün önüne geldi bakmadan geçemedim” demek ne kadar ucuz ve aciz bir bahanedir. (Gözünün önüne gelmesi Allah(c.c)’ın imtihan etmesidir. Yüz çevirmek gerekir. Bakılmaya devam halinde harama girilmiş olur. Yüz çevrildiğinde ise Allah(c.c) ibadetin tadını duyurur.)

Hadiste: (Yabancı kadını görüp, azab-ı ilahiden korkarak, başını ondan çevirene Allahü teâlâ ibadetin tadını duyurur.) [Hakim] buyrulmaktadır.

Koyanlar için de; “açmasaymış veya koyuyorum günahı bakanın boynuna” demek ne denli köhne bir düşüncenin ürünüdür. Sana, “açanı koyabilirsin, açana bakabilirsin” mi deniliyor ? Biz Ehl-i Sünnet’te böyle bir ifade ile karşılaşmadık ki bu ifade, Ehl-i Sünnet şöyle dursun apaçık bir küfrün ifadesidir. Koyan kişi de harama sebep olduğu için harama girmektedir. Tıpkı meyhane de içki dağıtan garson gibi…

Yukarıda dinimizislam.com’dan alınan soru cevap kısmında ki bir ifadede: “Bir ihtiyaçtan dolayı şehvetsiz bakmak caizdir.” deniyor. Ama bizim başlığımız “Çıplak kadın resimlerine bakmak !” olduğundan dolayı bir erkeğin çıplak kadın resmine zaruri anlamdan niye ihtiyacı olsun ki ? O yüzden fetvaları da doğru anlayıp ona göre kendimizi ayarlamamız lazımdır. Burada bahsedilen ihtiyaç zevk alma ihtiyacı değildir.

Ayrıca bakınız:

(Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]

(Kadının yüzünden ve iki eli ayasından başka bütün bedeni avrettir.) [Mec. Enhür]

(Buluğa eren kız, yüz ve elinden başka yerini namahreme gösteremez.) [Ebu Davud]

(Şarkıcı kadının aldığı para haram olduğu gibi, onu dinlemek ve yüzüne bakmak da haramdır.) [Taberani]

(Gözün zinası harama [namahreme] bakmak, dilin zinası fuhuş konuşmaktır.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

(Bir kadın koku sürünüp dışarı çıkar ve kokusunu duyurmak için bir topluluğun yanından geçerse, ona bakana da, kendisine de zina günahı [göz zinası] yüklenir.) [Nesai]

(Bir kadın, güzel kokular sürünüp, göz alıcı güzel elbiseler giyerek, bir topluluğun yanından geçerse, zina işlemiş gibi günaha girer.) [İbni Hibban]

(Bir kadın, cezbedici koku sürer ve erkekler de ona bakarsa evine gelene kadar Allahü teâlânın gazabında olur.) [Taberani]

(Harama bakmayan gözler, Cehennem ateşi görmez.) [İsfehani]

(Kadına, şehvetle bakanın gözlerine erimiş kurşun dökülüp Cehenneme atılır.) [M. Enhür]

Kadınların da, erkeklere ihtiyaçsız bakmaları mekruhtur. Kadınların saçları da avrettir. Avret yerine bir zaruret olmadan şehvetsiz de bakmak haramdır.

fireeye

İzahlı Kadın İlmihali’nden özet:

…gazete ve dergilerdeki müstehcen resimler ile televizyondaki açık  görüntüler gerçek değil, resim ve hayal olduğu için onlara bakmak hakiki kadın vücuduna bakmak gibi sayılmazsa da müstehcen resim ve görüntüler, insanları tahrik etmekte, din ve ahlak üzerinde bozucu bir tesir yapmaktadırlar. Fitne uyandıran ve ahlakı bozan böyle müstehcen resim ve görüntülere kimse helal diyemez.

Avret sayılan yerlerin resim haline getirilmiş şekli de, cinsel duyguları uyandırabileceği gibi, ancak  bunun canlısı kadar olmayacağı açıktır. Bu konuda film ise, resimle canlısı arasında bir yerde olacaktır. Bu konuda haramlılığın sebebini akıl kavramaktadır. O daçok  az da olsa gerçek zinaya yaklaştırmasıdır. Halbuki Allah (cc) zinaya, yapmayı değil, yaklaşmayı bile yasaklamaktadır.

Kaynaklar: Birizbiz, İzahlı Kadın İlmihali, Asım Uysal, Mürşide Uysal, Uysal Yayınevi, Sayfa 402-403, 2001

Sorularla İslamiyet İslam Fıkhı Ansiklopedisinden:

Önce çıplak resimleri sadece kadın resmi diye sınırlamamak lâzım. Çıplak resimler kadının olursa günah, erkeğin olursa mahzursuz diye bir şey yoktur. Avret sayılan uzvun açılması ve bakılması, kimden olursa olsun haramdır ve günahtır. Ancak haramlık ve günah en mahrem noktalara yaklaştıkça artar ve ağırlaşır. Diğer yönden, zaruret yokken avret sayılan yerlerinin fotoğrafını çektirip teşhir edilmesine izin vermenin bir haram ve bir günah olduğunda şüphe yoktur. Böyle olan resimlere bakmaya gelince, bunun; canlısına bakmak kadar ağır günah olmadığı da açıktır. Ancak bunu, berikinin hafif olduğunu ânlatmak için değil; aralarında fark bulunduğunu anlatmak için söylüyoruz.

Kaynak: Birizbiz

Din kitaplarından

Kadınların bakılması haram olan yerlerine şehvetsiz de bakmak haram olduğu halde, aynadaki veya sudaki görüntülerine şehvetsiz bakmak haram değildir; çünkü, kendileri değil, akisleri, benzerleri görülmektedir. Resimleri, kendileri değildir. Bunları görmek, kendilerini görmek olmaz. Resimlerine, TV’deki görüntülerine bakmak, aynadaki görüntüsüne bakmak gibidir. Hepsine şehvetsiz bakmak caizdir. Fakat, şehvet ile bakmak veya şehvete sebep olacak görüntülerine bakmak haramdır.

Demek ki, kadının avret yerlerine şehvetsiz bakmak haram olduğu halde, bunların resimlerine ve TV’deki görüntülerine şehvetsiz bakmak haram değil, mekruhtur. Pornoya şehvetsiz bakmak da haramdır. Çünkü şehvete sebep olacak görüntüdür.

Bütün bunlara göre : Avret sayılan yerlerin resim haline getirilmiş şekli de, cinsel duyguları uyandırabileceği, ancak bunun canlısı kadar olmayacağı açıktır. Bu, konuda hareketli resim, yani film ise, resimle canlısı arasında bir yerde olacaktır. Her ne kadar Ibn Âbidîn “resim haline getirilmiş avret yerlere bakmanın mahzuru konusunda bir şey bulamadım;  diyorsa da, bu konudaki haramlığın sebebini akıl kavramaktadır. O da çok uzaklardan ve çok az da olsa gerçek zinaya yaklaştırmasıdır. Halbuki, Allah (c.c.) zinaya, yapmayı değil, yaklaşmayı bile yasaklamaktadır. Bu sebep çıplak resimlere bakmakta da az da olsa vardır. Öyleyse bu da o ölçüde mahzurlu olmalıdır. Filimler ise, değindiğimiz gibi, bundan bir derece daha ilerdedir.

Ayrıca bakınız: http://www.sorularlaislamiyet.com/article/7618/ciplak-resimler-ve-onlara-bakmak.html

Çıplak Erkek Resminin Sakıncası Var mı?

Çıplak resimleri sadece kadın resmi diye sınırlamamak lazımdır. Çıplak resimler kadının olursa günah, erkeğin olursa mahzursuz diye bir şey yoktur. avret sayılan uzvun açılması ve bakılması, kimden olursa olsun haramdır ve günahtır. Ancak haramlık ve günahlık en mahrem noktalara yaklaştıkça artar ve ağırlaşır. Böyle olan resimlere bakmaya gelince, bunun, canlısına bakmak kadar ağır günah olmadığı da açıktır. Ancak bunu, berikinin hafif olduğunu anlatmak için değil, aralarında fark olduğunu anlatmak için söylüyoruz.

Kaynaklar: Birizbiz, İzahlı Kadın İlmihali, Asım Uysal, Mürşide Uysal, Uysal Yayınevi, Sayfa 402-403, 2001

Bazı günahlar vardır ki alışkanlık yapar, insan o günaha öyle alışır ki sanki onu normal, haram değilmiş gibi görür. Bu durumda artık o kişi o günahının esiri kölesi olmuş durumdadır. Haramı kendine helal yapmakla da hem dinden çıkmak, hem de İmanının gitmesi gibi birçok tehlikeye girmektedir.

Bu konularda dikkatli olalım, Rabbimiz bizleri her türlü haramdan korusun inşAllah !

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 535.790