Cumartesi , 4 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Çalıkuşu

Çalıkuşu

8635153-256-k407812

Çalıkuşu……Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz romanı. Feride’yle Kamran’ın büyük aşkı. Aşklarını bir türlü birbirlerine itiraf edemeyişleri,yaşadıkları ayrılıklar. Feride’nin Anadolu’daki öğretmenlik macerası.

Seneler önce TRT’de dizisi oynamıştı. Başrollerini Aydan Şener ve Kenan Kalav paylaşıyordu. Bu diziyi bugüne kadar kaç kere izlediğimi inanın hatırlamıyorum. Kaç kez izlersem izleyeyim bıkmam. Zaten öteden beri öğretmen olmayı kafaya koyduğum ve ayrıca annemin tabiriyle “maceracı kız” olduğum için Feride’nin Anadolu’daki öğretmenlik serüveni beni derinden etkilemişti.

Regulus_calendula1

Daha uzun yıllar önce,öğretmen olup tıpkı Feride gibi Anadolu’nun ücra bir yerine giderek hayatın kaç bucak olduğunu öğrenmeye karar vermiştim. Babam,çocukken bana bisküvi çocuğu derdi. Ona hiç de öyle olmadığımı kanıtlamam gerekiyordu. Öğretmen atamasında Diyarbakır’ın Silvan ilçesini 0,185 gibi komik bir puan farkıyla kaçırdığımda ağlama krizlerine girmiştim. Sanki dünya başıma yıkılmıştı. Nereden bilecektim ki bu olaydan yaklaşık iki yıl sonra Silvan’a atanacağımı.

Atandığım gün öyle çok çığlık atmıştım ki boğazım epeyce bir tahriş olmuş,yanmıştı. Bunlar zafer çığlıklarıydı. O günü görmek için çok acı çekmiş,çok çaba göstermiş ve çok beklemiştim. Diyarbakır otobüsüne binerken ağlamaktan annemin yüzüne bakamıyordum. Aradan yaklaşık iki yıl geçti.Yine ağladığım zamanlar oluyor ama olsun. Ben bugünlere gelmek için çok çabaladım.

Artık ben de kendi çapımda bir çalıkuşuyum. Ha bu arada Çalıkuşu dizisinin yeni versiyonu her salı Kanal D’de yayınlanıyor. Kaçırmamaya çalışıyorum. Kaçırdığım bölümleri de daha sonra internetten izliyorum. TRT’deki versiyonunun yerini tutmaz ama yine de izlenmeye değer.

Selma Bulut Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 12.558


Türkçe öğretmeniyim. Halen MEB'de görevimi sürdürmekteyim. Cihan Blog'un gelişerek daha büyük kitlelere ulaşması konusundaki isteğim ve inancımdam dolayı buradayım.