Çarşamba , 24 Temmuz 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Bütün Kainat Dua Ediyor

Bütün Kainat Dua Ediyor

İnsan, bilgisinin henüz bir kısmına erişebildiği uçsuz bucaksız kainat, tasavvur edebildiğimiz ve edemediğimiz nice alemler, tabi at kuvvetleri, rüzgar, bulut, yağmur, toprak, nehirler, denizler, ağaçlar, çiçekler, taşlar, kayalar, gökteki yaratıklar, yerdeki yaratıklar hep Allah’a dua eederler:
“Görmedin mi, göklerde ve yerde bulunan her şey, Güneş, Ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insannların bir çoğu Allah’a secde ediyor.” (Hac: 18)
“Yedi gök, dünya ve bunlarda bulunan her şey O’nu tesbih eder. O’nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ancak siz onların tesbihlerini anlayamazsınız.” (İsra: 44)
“Gök gürültüsü Allah’ı hamd ile tesbih eder. Melekler de onun korkusundan tesbih ederler.” (Ra’d: 13)
“Göklerde ve yerde bulunanlarla saf saf kanat çırpıp uçan kuşların AUah’ı tesbih ettiklerini görmez misin? Her biri kendi tesbihini ve duasını bilmiştir.” (Nur: 41)
Göklerde ve yerde ne varsa, ister istemez kendileri de, gölgeleri de sabah-akşam Allah’a secde eder.” (Ra ‘d: 15)
Fen ilimIerindeki ilerleme, bu ayetlerin açıklamasına yardımcı olmuştur. Önceleri cansız ve hareketsiz olduğu sanılan varlıklar da dahil olmak üzere, bütün eşya atomlardan meydana gelmiştir. İşte, atom çekirdeklerinin etrafındaki elektronlar, sürekli muntazam bir şekilde çekirdeğin etrafında dönmektedirler ki, onların bu dönüşleri ve böylece, ilahi kanuna, en ufak bir sapma göstermeksizin boyun eğmeleri, Kur’an-ı Kerim tarafından dua, tesbih ve ibadet olarak nitelendirilmiştir.
Kainata ibadet açısından bakıldığı zaman dua ve ibadet iki kısımdır:
a-Zaruri olan dua ve ibadet: Ayetlerde geçtiği gibi bütün kainat kendi kendine özgü bir durum ve seslerle Allah’a dua eder.
b-İhtiyarı olan dua ve ibadet: Akıl sahibi insanların kendi istek ve arzularıyla yaptığı duadır.
Kaynak : Rauf Pehlivan – Duanın Esrarı

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.404.649


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.