Pazartesi , 18 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / İnternet / Blogspot mu? WordPress mi ?

Blogspot mu? WordPress mi ?

Blogspot mu? WordPress mi ?

Blog dünyasına yeni girmeyi düşünen kişilerin aklındaki en önemli sorudur. Hangisini tercih edeceğini seçmek de çok önemli bir konu gerçekten. Çünkü o kadar emek harcayacaksınız ve sizle aynı emeği bile harcamayan kişilerin sizin önüne geçeceğini düşünmek sizi sistemi seçmede kararsız bırakıyor olabilir.

Blogspot ya da diğer bir adla Blogger, Google hizmeti olduğundan SEO açısından daha avantajlı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Nitekim bir ara gerçekten de çok ciddi işe yarıyordu. Daha sonradan Google bunun su-i istimal edildiğini görmüş olacak ki, blogspotun bu ayrıcalığını durdurdu. Tabi yine blogspot çok etkili blog sistemlerden birisi. Her zaman birinciliğe aday bir sistem.

Benim şahsıma ait 5-6 tane blogspot sitem var. Bir o kadar da wordpress sitem var. Bu konuda size tecrübelerimden bahsedeceğim.

WordPress SEO açısından oldukça başarılı bir sistem ve ben blogumdaki çalışmalarla başarıyı gördüm. WordPress de çok ciddi imkanlarınız var. Bir kere hostinginiz size ait olabilir.  (Nitekim bu işlemi Blogspot da yapıyor.) Bir çok coder wordpress için ciddi kod yazıyorlar. Bu eklentiler SEO açısından çok ciddi etkiler gösteriyor.

WordPress’i bir çok ünlü firmalar da kullanmakta. CNN, Hepsiburada gibi sitelerin wordpress kullandığını görebilirsiniz. Sitelerin sol en alta bakarsanız WordPress ismini görebilirsiniz.

Hızla büyüyen blog dünyasında tecrübelerim sonucu wordpress harici bir sistem kullanmak bana göre çok mantıksız. Dünya devleri bile wordpress kullanırken neden siz başka bir sitem kullanasanız ki ?

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.492.919


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.