Pazartesi , 18 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / Yazılım / Wordpress / Bloglarda Etiket Sisteminin Önemi

Bloglarda Etiket Sisteminin Önemi

Bu yazımda bloglarda kullanılan etiket sisteminin önemine değineceğim. Bu önem elbetteki SEO açısından. Şimdi arkadaşlar etiket sistemini düzgün kullanarak wordpress bloglarınıza nasıl daha fazla hit çekeceğinizi anlatacağım. Google’a göre sitemizi optimize edeceğiz ve bunu etiket sistemi ile yapacağız.

Bu etiket sisteminin önemini özetlemek için bir örnek vermek kafi olacaktır sanırım. Güncel bir olayı takip eden blog yazarı arkadaşım. Sadece bir etiket oluşturarak etiketin linkini ana sayfasına koyuyor ve önemin olayına binaen 40bin küsür hit çekiyor bir etiketten. Bu tarz olaylar Michael Jackson öldü, Deniz Baykal Skandalı vs. gibi sansasyonel olaylarda mümkün olur. Yoksa sıradan olaylarda böyle rakamlara çıkmak çok zordur 🙂

WordPress bloga sahipseniz All in one SEO eklentisini yapmanızı öneririm. Bu eklenti sayesinde sitenize ciddi bir SEO paketi kurmuş oluyorsunuz bu etiketlere de ayar çekiyor. 🙂

Şimdi gelelim nasıl etiketleme yapacağımıza. Bunun için önce etiketin ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir. Etiket kaba tabirle benzer içeriğe sahip konuları bir araya toplamamıza yarar. O halde gereksiz kategorilendirmeye de ihtiyacımız yoktur. Çünkü kategorinin de amacı burada bellidir. Bu konuya fazla girmeyecem daha önce anlatmıştım.

Şimdi bu konuya nasıl etiket verecez onu izleyelim. Ben bu konu için blog yazarlığı,etiket sistemi,blog,wordpress,seo kelimelerini etiket olarak vermişim. Çünkü bu konu blog yazarlığı ile alakalı ve bu konu üzerine benim onlarca konum var. Benzer şekilde wordpress ile de alakalı, seo ile de alakalı. Sadece etiket sistemi etiketine ilk kez kullandım. Bu etiketi ileriki günlerde kullanabileceğim gibi kullanmasam da bir sakınca yoktur. Çünkü bu etiket bile Google aramalarında çıkmama vesile olabilir. Şimdi bu etiketlerden herhangi birine tıkladığınızda bu etiketlerin verildiği diğer konuları görürsünüz.

Arama motorları botlarının mantığını da biraz bilmek gerekiyor. Arama motoru botları bir sayfaya girdiyse orada nofollow görmediği veya robots.txt dosyası ile engellenmediği her bağlantıyı takip eder ve o sayfaları da indekslemeye başlar. Etiket sistemine faydalı olarak simple tags eklentisi kullanırsanız konu içindeki etiketlere otomatik link verme seçeneğini de seçerseniz Google botları sitenizi daha hızlı indeksleyecektir. Ayrıca bu etiketler wordpress etiket havuzunda da bulunduğundan iyi ziyaretçi çekebiliyorsunuz. Simple tags wordpress’in 2.9.x serisinde auto link özelliği çalışmıyor. O problemi de Simple Tags Auto Link Problemi konumu okuyarak çözebilirsiniz.

Etiket sistemi ile anlatacaklarım şimdilik bunlar. Eğer sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.492.925


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.