Cumartesi , 4 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Blog Yazarlığında Takım Oyunu

Blog Yazarlığında Takım Oyunu

Çevremde görüyorum herkes site açma telaşına düşmüş. Bana da soruyorlar. Diyorlar ki : “Cihan Google’dan para kazanılıyormuş. Biz de kazanabilir miyiz? Bir blog açınca kazanılıyormuş. Boş zamanlarında da yazacakmışsın.” Bunu yakın arkadaşım da söyledi. Babamın arkadaşı da, internetten tanıştığım biri de. Yani bir çok insanın dilinde.

Şöyle söylemek istedim. İnternetten para kazanmak, hele hele blog yazarlığı ile para kazanmak, milletin tabiri ile yattığı yerden para kazanmak öyle kolay iş değil. Hiç emek olmadan yemek olur mu ?

Bizim milletimiz genelde okumayı pek sevmez. Yazmayı hele hele hiç sevmez. İstiyor ki bir yazı yazayım 500 TL kazanayım. Eee kolay mı öyle ? Benim blogumda şu an bu yazı ile birlikte 1.472 yazı var. Hiçbirisi kopyala yapıştır değil. Hepsi özgün düşünceler. Bazıları ise araştırma makalesi 4-5 saatte yazılan cinsten. Hadi diyelim ki herbirini ortalama 10 dk. da yazdık. 245,33 saat eder. Bu da 10,22 gün eder. 2 yılda bu kadar süreyi yazarak geçirmek.

Sadece yazmak da yetmiyor. Sitenizi düzenleyeceksiniz. Bunun için PHP, CSS, HTML, jQuery, AJAX, SQL gibi teknolojiler bilmek gerektirebilir. Gündemi takip edeceksiniz. Güncel ve özgün konu yazacaksınız. Sabırlı olacaksınız. vs. vs.

Kaliteli bir blog yazmak için takım okuyunu oynamak gerekiyor diye düşünüyorum. Aslında birileri yönetim yapcak birileri yazcak birileri editörlük yapcak vs. vs. İşte o zaman çok kaliteli bloglar ortaya çıkıyor. Dünya çapında ün yapmış mashable.com adlı bir blogun aylık 20 milyon tekil ziyaretçi ye ulaştığını örnek olarak verebiliriz.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.445


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.