Çarşamba , 4 Ekim 2023
Güncel
Anasayfa / İnternet / bit.ly Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

bit.ly Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Bit.ly

bit.ly ismini belki bir çoğunuz twitter ile duydu. Belki bir çoğunuz twitter’ı bile duymadı. Eğer twitter’ı duymadıysanız bit.ly ile ilgilenmenize zaten gerek yok. Bildiğiniz gibi twitter bir micro-blog uygulaması ve mesajlarınız en fazla 140 karakter olmak zorunda. Hal böyle olunca çok uzun url’ler bazen 140 karakteri bile geçebilir. İşte bu durumlarda url shortener denilen url kısaltma siteleri yardıma koşar.

Twitter’ı tasarlayan ekip tarafından yapılan bit.ly de bir url kısaltma servisi. Ama çözdüğüm kadarıyla hiç de sıradan bir sistem değil. Url kısaltmanıza ihtiyaç olmadığı durumlarda bile kullanabilirsiniz.

İlk önce bit.ly’yi etkili kullanmak için bir kullanıcı adı almalısınız. Daha sonra aldığınız kullanıcı adıyla sisteme giriş yapınca bit.ly her kısaltmanızı tanıyacak ve size bir arşiv oluşturcak.

Bir bağlantınıza kaç kere tıklanmış.

Hangi ülkeden tıklanmış.

Ne kadar sıklıkta tıklanmış

gibi ayrıntılı rapor alabileceksiniz. URL takibi yapmak isteyenler için müthiş bir yöntem. Ayrıca bit.ly wordpress türü uygulamalarda da etkili olarak kullanılabilir. Mesela cihanblog.com adresinde twitter’a otomatik konu açan bir pluginim mevcut ve url’m ise otomatik bit.ly tarafından oluşturuluyor.

bit.ly kullanmaya başların derim 🙂

Benim bit.ly hesabıma bakın. Güzel paylaşımlar bulacaksınız.

http://cihankusmez.bit.ly

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.655.219


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.